Yetişkin bireylerde farklı bağlanma tarzlarının umut, benlik saygısı, öz-şefkat, psikolojik sağlamlık ve mutluluk ile ilişkisi
Investigation of the relationship with hope, self-esteem, self-compassion, psychological resilience, and happiness in different attachment styles in adult individuals
- Tez No: 902523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bağlanma, bireylerin kendini güvende hissetme ihtiyacını karşılayan ve yaşam boyu sürdürmesini sağlayan fiziksel ve duygusal yakınlık olarak bilinmektedir. Bowlby'nin bebeklik ve erken çocukluk dönemindeki bireyler üzerinde yapmış olduğu gözlemler sonucunda bağlanma stillerini ortaya çıkarmıştır. Bağlanma stilleri hakkında pek çok çalışma yapılmıştır ve bunlardan birisi de Bartholomew ve Horowitz'in Dörtlü Bağlanma Modelidir. Dörtlü Bağlanma Modeline göre yetişkin bireylerin bağlanma stilleri kendilik ve diğer insanlar hakkındaki algıları sonucunda güvenli, saplantılı, kayıtsız ve korkulu bağlanma olarak 4 kategoride değerlendirilmektedir. Bu araştırmada yetişkin bireylerdeki farklı bağlanma tarzlarının umut, benlik saygısı, öz-şefkat, psikolojik sağlamlık ve mutlulukla olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada belirtilmiş olan amaçlar doğrultusunda nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel modelin kullanılması tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18 ve 60 yaş arasında, yaş ortalaması 28.42 (s.s. = 8.79) olan 243 (erkek = 77, kadın = 166) yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem grubunu oluşturan bu bireylere uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Bu çalışmada yetişkin bireylerin bağlanma tarzlarını belirlemek için İlişki Ölçekleri Anketi ve İlişkiler Ölçeği; umut düzeylerini belirlemek için Sürekli Umut Ölçeği; benlik saygılarını ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği; öz-şefkat düzeylerini belirlemek için Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu; psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek için Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve mutluluk düzeylerini belirlemek amacıyla Öznel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada katılımcıların benlik saygısı, psikolojik sağlamlık, umut, mutluluk ve öz şefkat puanlarıyla güvenli, saplantılı, kayıtsız, korkulu bağlanma tarzları puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Güvenli, saplantılı, kayıtsız, korkulu bağlanma tarzları puanlarının sırasıyla benlik saygısı, psikolojik sağlamlık, umut, mutluluk ve öz şefkat düzeylerini yordama gücünü ve hangi bağlanma tarzlarının bu değişkenlerin yordayıcıları olduğunu belirleyebilmek amacıyla ise çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen analizler sonucunda güvenli bağlanma stilinin bahsedilen tüm değişkenlerin pozitif anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamda güvenli bağlanma stiline sahip yetişkin bireylerin benlik saygısı, psikolojik sağlamlık, umut, mutluluk ve öz-şefkat düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Diğer bağlanma stilleri ile değişkenler arasında farklı ilişkisel sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen bu bulgular alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dAttachment is known as physical and emotional closeness that meets individuals' need to feel safe and ensures its continuity throughout life. Bowlby revealed attachment styles as a result of his observations on individuals in infancy and early childhood. Many studies have been conducted on attachment styles and one of these is the Quadruple Attachment Model of Bartholomew and Horowitz. According to the Quadruple Attachment Model, the attachment styles of adults are evaluated in 4 categories as secure, preoccupied, dismissive and fearful attachment as a result of their perceptions of self and other people. This study aims to examine the relationship between different attachment styles in adults and hope, self-esteem, self-compassion, psychological resilience and happiness. In line with the stated objectives in this study, the use of quantitative research method and relational model was preferred. The sample of the study consists of 243 (male = 77, female = 166) adult individuals between the ages of 18 and 60 with an average age of 28.42 (s.d. = 8.79). The individuals constituting the sample group of the study were reached through the convenience sampling method. In this study, the Relationship Scales Questionnaire and the Relationship Scale were used to determine the attachment styles of adult individuals; the Trait Hope Scale to determine their hope levels; the Rosenberg Self-Esteem Scale to measure their self-esteem; the Self-Compassion Scale Short Form to determine their self-compassion levels; the Brief Psychological Resilience Scale to determine their psychological resilience levels, and the Subjective Happiness Scale to determine their happiness levels. In this study, Pearson correlation analysis was performed to evaluate the relationship between the participants' self-esteem, psychological resilience, hope, happiness, and self-compassion scores and the secure, preoccupied, dismissing, and fearful attachment style scores. Multiple linear regression analysis was performed to determine the predictive power of secure, preoccupied, dismissing, and fearful attachment style scores on self-esteem, psychological resilience, hope, happiness, and self-compassion levels, respectively, and which attachment styles were predictors of these variables. As a result of the analyses conducted in the study, it was concluded that secure attachment style was a positive significant predictor of all the variables mentioned. In this sense, it was determined that the self-esteem, psychological resilience, hope, happiness and self-compassion levels of adults with secure attachment style were high. Different relational results were reached between other attachment styles and variables. These findings were discussed in the light of the literature.oldurulacaktır