Jinekolojik kanser tanısı olan hastalara uygulanan nefes egzersizinin bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisi.
The effect of breathing exercises on nausea, vomiting, and anxiety in patients diagnosed with gynecological cancer.
- Tez No: 1009290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, jinekolojik kanser tanısı olan hastalara uygulanan nefes egzersizinin bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, deney ve kontrol grupları olmak üzere randomize kontrollü bir çalışma şeklinde tasarlanmış olup, Kasım 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, jinekolojik kanser tanısı almış ve kemoterapiye yeni başlayacak (birinci kür) evre 1,2 ve 3 hastalardan seçilmiş olup belirlenen dahil edilme kriterleri doğrultusunda belirlenmiştir. Örneklem büyüklüğü G*Power 3.1.9.2 programı ile hesaplanmış ve her bir grup için 52 hasta olacak şekilde, toplam 104 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Deney grubuna, her üç kür boyunca kemoterapi öncesi ve sonrası nefes egzersizi uygulanmıştır. Hastalar, kürler arasında telefonla aranarak nefes egzersizlerini uygulamaları hatırlatılmış ve anksiyete, bulantı veya kusma yaşadıklarında egzersizi uygulamaları gerektiği belirtilmiştir. Kontrol grubuna ise yalnızca standart hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Bulgular incelendiğinde; kontrol ve deney grubu hastalarından üç kür sonunda elde edilen verilere ilişkin tüm Cronbach Alfa katsayılarının 0.60'ın üzerinde olduğu ve çarpıklık-basıklık değerlerinin ±1.5 aralığında yer aldığı saptanmıştır. Dolayısıyla Rhodes Bulantı Kusma ve Öğürme İndeksi, VAS Ağrı Skalası ve Beck Anksiyete Ölçeği aracılığıyla toplanan verilerin tutarlı ve güvenilir olduğu, normal dağılım varsayımını karşıladığı belirlenmiştir. Bu nedenle araştırmanın analizlerinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Sonuç olarak, nefes egzersizinin jinekolojik kanser tanısı almış ve ayaktan kemoterapi ünitesinde kemoterapi alan hastalarda bulantı, kusma ve anksiyete düzeylerini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of breathing exercises on nausea, vomiting, and anxiety in patients diagnosed with gynecological cancer. The research was designed as a randomized controlled trial with experimental and control groups and was conducted between November 2024 and March 2025 at the Outpatient Chemotherapy Unit of Ankara Etlik City Hospital Oncology Hospital. The sample consisted of stage 1, 2, and 3 patients diagnosed with gynecological cancer who were about to begin chemotherapy (first course) and were selected according to the defined inclusion criteria. The sample size was calculated using the G*Power 3.1.9.2 program, and a total of 104 patients were included in the study, with 52 patients in each group. The experimental group received breathing exercises before and after chemotherapy for all three courses. Patients were contacted by phone between courses to remind them to perform the breathing exercises and to instruct them to perform the exercises if they experienced anxiety, nausea, or vomiting. The control group received only standard nursing care. When the findings were examined; All Cronbach's Alpha coefficients for the data obtained from the control and experimental group patients after three courses of treatment were found to be above 0.60, and the skewness-kurtosis values were within the ±1.5 range. Therefore, it was determined that the data collected through the Rhodes Nausea, Vomiting, and Gagging Index, VAS Pain Scale, and Beck Anxiety Scale were consistent and reliable, and met the assumption of normal distribution. For this reason, parametric methods were used in the analysis of the study. In conclusion, it was found that breathing exercises are effective in reducing nausea, vomiting, and anxiety levels in patients diagnosed with gynecological cancer and receiving chemotherapy in an outpatient chemotherapy unit.