Hukuki açıdan dijital banka uygulamaları
Legal aspects of digital bank operations
  1. Tez No: 1009289
  2. Yazar: İLKER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojideki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşen dönüşüm süreçlerinin en yoğun yaşandığı alanların başında bankacılık sektörü gelmektedir. Nitekim tarihsel gelişim süreci içerisinde daha önce fiziksel şubeler tarafından sunulmakta olan bankacılık hizmetleri artık banka şubesine gitmeye gerek kalmadan tamamen dijital kanallardan müşterilere ulaştırılabilmektedir. Bankacılık sektöründe yaşanan dijital dönüşümün son aşaması ise dijital bankalardır. Hukuk sistemimiz bakımından henüz çok yeni olan dijital bankalar, fiziksel şubeleri bulunmayan ve müşterilerine yalnızca elektronik bankacılık hizmetleri dağıtım kanalları üzerinden hizmet sunan kredi kuruluşlarıdır. Uygulamada dijital bankaların, müşterilerin şubelere olan bağımlılığının ortadan kaldırılması ve finansal kapsayıcılığın artırılması noktasında önemli bir fonksiyon üstleneceği öngörülmektedir. Tezimizde dijital bankaların kuruluşu ve işleyişi incelenmiş olup, tartışmalı konulara ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is at the forefront of the transformation processes occurring as a result of developments in digital technology. Indeed, banking services that were previously provided by physical branches can now be delivered to customers entirely through digital channels, without the need to visit a bank branch. The final stage of the digital transformation in the banking sector is digital banks. Digital banks, which are still very new in terms of our legal system, are credit institutions that do not have physical branches and provide services to their customers only through electronic banking service distribution channels. In practice, digital banks are expected to play an important role in eliminating customers' dependence on branches and increasing financial inclusion. Our thesis examines the establishment and operation of digital banks and proposes solutions to controversial issues.