Solfej eğitiminde, Türk bestecilerinin eserleri örneğinde dikte çalışmalarına yönelik bir derleme önerisi
A compilation proposal for dictation studies in solfège education: The example of works by Turkish composers
  1. Tez No: 1009294
  2. Yazar: MERVE DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSİM DOLGUN ILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Dikte çalışmaları müzik eğitiminin vazgeçilmez bir parçası olarak işitme derslerindeki önemini her zaman korumuştur. Duyma gücünü temel alan dikte çalışmaları müzikal gelişimin de temeli olarak görülmektedir. Müzikal gelişimin sağlanmasında, müzik becerileri kapsamında somut bağlantı kurabilme önem taşımaktadır. Dikte çalışmaları, öğrencilerin müzikal gelişimlerinin sağlanmasına yönelik kazanımları sergileme fırsatı sağlamaktadır. Dikte çalışmaları sırasında öğrencilerin başarılarını geliştiren stratejilerin anlaşılması daha farklı bir boyut olan eğitsel alanın bir amacıdır. Bu amaç, araştırmacıları farklı bilişsel yetileri araştırmaya yöneltmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde diktenin başarısını etkileyen faktörler arasında makam ve mod bilgisinin eksikliği, dinlemenin niteliği, dikte-zaman ilişkisi gibi nedenler incelenmiştir. Dikte çalışmalarında hafızanın önemine değinilerek hafıza arttırma teknikleri hakkında da bilgi verilmektedir. Tüm bu veriler daha etkin, verimli ve yararlı dikte çalışmaları gerçekleştirilebilmesi için kullanılabilir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk eserlerinden oluşturulmuş dikte örneklerine yer verilmektedir. Birinci bölümde vurgusu yapılan makam ve mod bilgisi eksikliklerine çözüm olabilecek nitelikte örnekler verilen verilirken ikinci bölümde, özel makam ve mod çalıştırmaları önerilmektedir. Makam dizilerinin karakteristik aralıklarının öğretildiği çokça diktenin yer aldığı çalışma, eser ve dikte örneklerine ait olan dizilerin de şemalarla gösterilmesi yolu ile bütünsel bir çalışma biçimine getirilmiştir. Karmaşık makam dizileri ve modlar, genellikle daha sade olanlarına aktarılmıştır. Orijinal eserdeki çok seslilik unsurları gereğince sadeleştirilerek dikte biçimine getirilmiştir. Az sayıdaki kimi diktede ise orijinal eserin içeriği ile ilgili değişiklik yapılmamıştır. Türk eserlerinden yola çıkılarak dikte çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanan bu dikte derlemesinin ayrıca öğrencilerin Türk eserlerini tanımalarına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dictation tasks have always been essential part of music education particularly in aural skills training. Audition based dictation task are regarded as the keystone for musicial progres. It is vital to establish direct connection between musical skills in order to obtain musical development. Dictation tasks provide students the opportunity to present the acquistions related to this purpose. Understanding the strategies that improve students accuracy while completing dictation tasks is mainly the purpose of educational process. This purpose has inclined researchers to study on differend cognitive skills. In the first part of this study, the factors effecting dictation success such as lack of theme and musical mode knowledge, the quality of listenind and the relation beetwen dictation and time are analyzed. While focusing on the importance of memory in dictation tasks, insturction aboutthe techniques to increase memory capasity are suggested. This set of data can be practical to perform mora effective and productive dictation tasks. In the second part of this study, dictation samples of Turkish pieces are presented. In order to overcome the lack of theme and musical mode knowldedw emphasizedin the first part of this study, particular theme and musical mode training samples are suggestedin tehe second part. This study including several dictation tasks showing tyipical tones of theme sequences for transformed into an integrated study by shematic presentation of the sequences belonging the musical pieces and dictation. Complicated theme sequences and modes are often transferred to the simple ones. They are rendered in dictations by simplifying due to the polyphonic contents of the original pieces remain unchanged. This compilation ofdictations intended to contributi to dictation tasks over Turkish pieces is also considered to help student recognize Turkish pieces.