Hafif düzeyde zihin yetersizliği olan bireylere sebze pişirme becerisinin öğretiminde video modelle öğretimin etkililiği
The effectiveness of video-based instruction in teaching vegetable cooking skills to individuals with mild intellectual disabilities
- Tez No: 1009295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; hafif düzeyde zihin yetersizliği olan öğrencilerin sağlıklı beslenme davranışlarını desteklemek amacıyla, sebze pişirme becerisinin öğretiminde video modelle öğretimin etkililiği, 11. ve 12. sınıfa devam eden üç öğrencinin katılımıyla ''Denekler Arası Çoklu Yoklama Modeli'' kullanılarak incelenmiştir. Araştırma bulguları; video modelle öğretimin üç denekte de sebze pişirme becerisini öğretmede yüksek düzeyde etkili olduğunu, edinilen becerinin izleme oturumlarında korunduğunu ve farklı bir sebze pişirme tarifine başarıyla genellenebildiğini göstermiştir. Aynı zamanda öğretim süresince video aracılığıyla sunulan ve bireyin yaşam kalitesini artıracağı varsayılan hijyen, geri dönüşüm, tasarruf, güvenlik, sağlık ve lezzet konularındaki hedeflenmeyen bilgi kazanım düzeylerinde de artış olduğu belirlenmiştir. Son olarak, öznel değerlendirme yöntemiyle elde edilen sosyal geçerlilik verileri; katılımcıların süreçten memnuniyetini; veli, öğretmen ve diyetisyenlerin araştırmaya yönelik olumlu görüşlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of the video modeling instruction method in teaching vegetable cooking skills to support the healthy eating behaviors of students with mild intellectual disabilities. The research was conducted using an“multiple probe design across subject”with the participation of three 11th and 12th-grade students. Research findings indicated that video modeling instruction was highly effective in teaching vegetable cooking skills across all three participants. The gains skill was maintained during follow-up sessions and was successfully generalized to a different vegetable cooking recipe. Furthermore, there was an increase in the level of untargeted knowledge acquisition regarding hygiene, recycling, saving (thrift), safety, health, and flavor, which are assumed to enhance the individual's quality of life, presented via video throughout the instruction period. Finally, social validity data obtained through subjective evaluation revealed the participants' satisfaction with the process and the positive opinions of parents, teachers, and dietitians regarding the research.