Detailed evaluation of modeling and analysis approaches in design and assessment of masonry buildings
Yığma yapıların tasarımı ve değerlendirilmesinde kullanılan modelleme ve analiz yaklaşımlarının detaylı incelenmesi
- Tez No: 1009322
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
Özet
Yığma yapıların modellenmesi ve analizi çeşitli nedenlerden dolayı yoğun çaba gerektirir. Öncelikle; yığma duvarlar, kendilerini oluşturan yığma birimler ve harç malzemesinin özellikleri ile karşılaştırıldığında çok daha tahmin edilemez ve karmaşık bir davranış sergileyen ve de homojen olmayan bir düzlem yaratırlar. Ayrıca, standart dışı üretim süreçleri ve işçilik kalitesindeki tutarsızlıklardan dolayı yığma birimlerin ve harcın malzeme özelliklerinin bile belirlenmesi kolay değildir. Buna ek olarak, duvar, payanda, döşeme gibi yapısal birimlerin arasındaki bağlantılar ve yapısal bütünlük, özellikle pencere ve kapı boşluklarının yoğun olduğu duvarlarda oldukça karmaşık ve belirsiz olabilmektedir. Bu durumdaki yapılar için çerçeveli yapılarda olduğu gibi standart sayısal modeller geliştirmek oldukça güçtür. Donatısız yığma binaların modellenmesi ve analizi konusunda mevcut olan tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak, bu çalışmada yığma bina tasarımı ve değerlendirmesi için kullanılmakta olan farklı modelleme ve analiz teknikleri mercek altına alınacaktır. Türk Deprem Yönetmeliği'nin son versiyonuna eklenmiş olan eşdeğer çerçeve yaklaşımına özel bir ilgi gösterilecektir. Bu yöntemin artıları ve eksileri, mevcut diğer yöntemlerle karşılaştırılarak değerlendirilmekte ve sonuç olarak, deprem yönetmeliğinin bir sonraki versiyonunda donatısız yığma binalara ilişkin tasarım ilkelerinin iyileştirilmesi amacıyla öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modeling and analysis of masonry buildings is a challenging task due to several reasons. First, structural walls constitute a non-homogeneous continuum with highly nonlinear and unpredictable behavior when compared to the material characteristics of basic ingredients of these walls; i.e., masonry units and mortar. Moreover, it is not easy to determine the material properties of the ingredients due to non-standard production of masonry units and inconsistency in the workmanship. As the last but not least, the structural integrity and the connections between structural units like walls, piers, spandrels and floors may be complex or not well-defined, especially in the presence of openings. This issue generally hinders the development of a standard structural model as in the case of frame structures due to complicated load transfer paths. Considering all of the aforementioned challenges of masonry modeling and analysis, this study will focus on different modeling strategies and approaches that have been used in the past for design and assessment of unreinforced masonry buildings. Special attention will be given to equivalent frame approach, which is a simplified approach that has been added to the latest version of the Turkish Seismic Code. The pros and cons of this method are evaluated in comparison to other available methods and finally some recommendations are proposed in order to enhance the design principles regarding unreinforced masonry buildings in the next version of the seismic code.