Okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin zihinsel beceri ve tekniklerinin incelenmesi: Bitlis örneği
Investigation of mental skills and techniques of secondary school students participating in school sports: The case of Bitlis
- Tez No: 813472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ZAHİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma; okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin zihinsel antrenman beceri ve tekniklerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya Bitlis ilinde okul sporlarına katılan yaş ortalamaları 15,76±1,12 yıl olan (436 erkek ve 174 kadın) toplam 610 ortaöğretim öğrencisi katılım göstermiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgiler Formu ve Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (SZAE) kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre yaş, spor türü ve haftalık antrenman yapma sıklığı değişkenlerinde tüm alt boyutlarda ve ölçek toplamında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This work; This study was conducted to examine the mental training skills and techniques of secondary school students participating in school sports according to some variables. General screening model was used in the study. A total of 610 secondary school students with an average age of 15.76±1.12 years (436 males and 174 females) participating in school sports in Bitlis participated in the study. Demographic Information Form and Mental Training Inventory in Sports (SZAE) were used as data collection tools in the study. SPSS package program was used in data analysis. Independent sample t-test and one-way analysis of variance (Anova) were used for normally distributed data. According to the study findings, no significant difference was found between the groups in terms of age, type of sport and frequency of weekly training in all sub-dimensions and total scale (p>0.05).