İlkokul 4. sınıf matematik öğretiminde yaratıcılık tekniklerinin işbirlikli öğrenme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of creativity techniques on cooperative learning skills in 4th grade elementary school mathematics instruction
- Tez No: 1009339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BATDAL KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf matematik öğretiminde kullanılan yaratıcılık tekniklerinin işbirlikli öğrenme becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümü nicel araştırma yöntemlerinden deneysel bir araştırma yürütülmüş, daha sonra nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ilkokul 4. sınıf düzeyindeki 72 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak işbirlikli öğrenme becerisi ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan görüşme formu kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine, araştırmacı tarafından 12 hafta boyunca matematik öğretiminde yaratıcılık tekniklerine yönelik uygulamalar yapılmıştır. Uygulamalar sonrasında deney grubu öğrencilerine son testler ve görüşme formları uygulanmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılırken, nicel verilerde ise t- testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerin işbirlikli öğrenme becerisi ölçeğinden aldıkları son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bulgular doğrultusunda matematik öğretiminde yaratıcılık tekniklerinin kullanılmasının, öğrencilerin işbirlikli öğrenme becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaratıcılık tekniklerinin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin görüşme formları incelendiğinde, öğrencilerin yaratıcı öğretim tekniklerine yönelik algılarının ve işbirlikli öğrenme becerisi deneyimlerinin olumlu etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of creativity techniques used in 4th-grade mathematics teaching on collaborative learning skills. A mixed research method was used for this purpose. The first part of the research was an experimental study employing quantitative methods, followed by a case study employing qualitative methods. The sample consisted of 72 4th-grade students. The collaborative learning skills scale and an interview form prepared by the researcher were used as data collection tools. The experimental group students underwent applications on creativity techniques in mathematics teaching for 12 weeks by the researcher. After the applications, post-tests, and interview forms were administered to the experimental group students. Content analysis was used to analyze qualitative data, while t-tests were used for quantitative data. The research results show a significant difference between the post-test scores obtained by the experimental and control group students on the collaborative learning skills scale. Therefore, it was concluded that the use of creativity techniques in mathematics teaching is effective in developing students' collaborative learning skills. An examination of the interview responses from students in the experimental group who were taught using creative teaching techniques revealed that these experiences positively influenced students' perceptions of creative teaching techniques and their collaborative learning skills.