Okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitimi yeterlikleri ve karşılaştıkları uygulama zorlukları: Betimsel bir araştırma
Competencies of preschool teachers in art education and the challenges they face in practice: A descriptive study
  1. Tez No: 1009342
  2. Yazar: YUNUS SAKIZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA HİÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Erken çocukluk dönemi, bireyin gelişim temellerinin atıldığı kritik bir dönem olup bu süreçte verilen sanat eğitimi, çocukların yaratıcılıklarını, ince motor ve sosyal-duygusal becerilerini etkilemektedir. Sanat eğitimi potansiyelinin etkin bir şekilde hayata geçirilebilmesi, öğretmenlerin sahip olduğu mesleki yeterliklere ve sınıf içi koşullara bağlıdır. Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitimine ilişkin yeterlik düzeylerini ve sanat eğitiminin uygulanması sürecinde karşılaştıkları güçlükleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama desenine göre yürütülen çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden tabakalı amaçsal ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemleriyle seçilen 414 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sanat Eğitimi Yeterlikleri Ölçeği”,“Sanat Eğitimi Uygulama Zorlukları Anketi”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin sanat eğitimine yönelik genel yeterlik algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Alt boyutlar incelendiğinde, öğretmenlerin alan bilgisi yeterliklerinin orta, pedagojik alan bilgisi yeterliklerinin ise yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yeterlik algılarının cinsiyet, öğrenim durumu ve mesleki deneyim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği; ancak ekstra görsel sanatlar eğitimi almış olan öğretmenlerin yeterlik puanlarının anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Uygulama sürecinde karşılaşılan temel güçlüklerin ise öğretmenlerin etkinliklerde birden fazla rol üstlenmek zorunda kalmaları, kalabalık sınıflar, öğretmen yetiştirme programlarındaki yetersizlikler ve velilerin ürün odaklı beklentileri olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulguların, okul öncesinde sanat eğitiminin niteliğini artırmaya yönelik politikalara, hizmet içi eğitimlere ve lisans programlarının iyileştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a critical period in which the developmental foundations of an individual are established, and art education provided during this process significantly affects children's creativity, fine motor, and socio-emotional skills. The effective realization of this potential depends on the professional competencies of teachers and classroom conditions. This study aims to reveal the competency levels of preschool teachers regarding art education and the difficulties they encounter during its implementation. Designed as a descriptive survey, a quantitative research method, the study's sample consisted of 414 preschool teachers selected from seven different regions of Turkey utilizing stratified purposive and convenience sampling methods. The“Preschool Teachers' Art Education Competencies Scale”developed by the researcher, the“Art Education Implementation Difficulties Questionnaire,”and a personal information form were utilized as data collection tools. Data analysis involved descriptive statistics, independent samples t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings revealed that the teachers' overall competency perceptions regarding art education were at a high level. An examination of the sub-dimensions showed that their content knowledge competencies were moderate, whereas their pedagogical content knowledge competencies were high. While teachers' competency perceptions did not differ significantly based on gender, educational background, or professional experience, the competency scores of those who had received additional visual arts training were found to be significantly higher. The primary difficulties encountered during implementation were identified as teachers having to assume multiple roles during activities, overcrowded classrooms, inadequacies in teacher training programs, and parents' product-oriented expectations. It is anticipated that these findings will contribute to policies aimed at enhancing the quality of preschool art education, in-service training programs, and the improvement of undergraduate curricula.