Mobilya sektöründe pazar analizi için sosyal medyamadenciliği ve çok kriterli karar verme tekniklerininuygulanması
Using social media data and decision-making tools for marketanalysis in furniture industry
  1. Tez No: 1009356
  2. Yazar: RAHELEH KHATIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketiciler, satın alma kararlarını büyük ölçüde dijital platformlardaki değerlendirmelere dayandırmakta ve çevrimiçi kullanıcı yorumlarını güvenilir bir kaynak olarak görmektedir. Bu çalışma, çocuk mobilyası seçim kriterlerini belirlemek ve müşteri memnuniyetsizlik nedenini analiz etmek amacıyla metin madenciliği ile çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerini birleştirmektedir. Çalışma üç ana aşamadan oluşmaktadır; ilk adımda kriter belirlemek için Amazon'daki 2.000 karyola kullanıcı yorumu ve bu konuda uzman görüşleri analiz edilerek AHP yöntemiyle temel seçim kriterleri belirlendi. Sonuçlar; güvenlik (sağlık), malzeme kalitesi ve ergonomi (denge) satın alma kararlarında en kritik faktörler olduğu gözlemlendi. İkinci aşamada stratejik içgörüleriler elde etmek amacıyla“Şikayetvar”platformu üzerinden alınan 1.811 çocuk mobilyası hakkında yazılmış şikayet, MAXQDA programında hem insan hem de ChatGPT-4o tarafından eşzamanlı kodlandı. İki kodlama sonuçları arasındaki yüksek korelasyon, yapay zekanın büyük veri analizindeki etkinliğini kanıtladı. Şikayetlerin odağında hizmet kalitesi, ürün sorunları ve üretim hataları yer almaktadır. Ayrıca çok boyutlu ölçekleme (MDS) ve hiyerarşik kümeleme analizleriyle kriter küme yapısı optimize edildi. Çalışmanın son aşamasında,“Amazon”üzerinden toplanan 3.677 çocuk mobilya çekirdek oda modülleri kullanıcı yorumları incelendi. Bu veriler üzerinde üç farklı yöntemle duygu analizi yapıldı ve tüketicilerin ürün kategorileri bazında memnuniyet veya memnuniyetsizlik nedenleri belirlendi. Çalışmanın devamında veri setinden elde edilen kriterlere TOPSIS yöntemi uygulanarak tüketicilerin satın alma kararına etki eden kriterler sıralandı. Çalışmanın farklı aşamalarında“Python”yazılımı araç olarak kullanıldı. Sonuç olarak; dijital tüketici geri bildirimleri, firmalara yalnızca geçmişi değil, gelecekteki ürün geliştirme ve pazarlama stratejilerini veri temelli planlama imkanı sunmaktadır. Bu entegre yaklaşım, çocuk mobilyası sektöründe kalite yönetimini optimize etmek için stratejik bir model teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary market, digital platform evaluations and online reviews serve as primary reference sources for consumer purchasing decisions. This study integrates text mining and MCDM methods to identify selection criteria for children's furniture and analyze causes of customer dissatisfaction. The research was conducted in three distinct stages. First, 2.000 Amazon reviews and expert opinions were analyzed using the AHP method, identifying safety, material quality, and ergonomics as the most critical purchasing factors. In the second stage, 1.811 complaints from the“Şikayetvar”platform were coded simultaneously by human researchers and the ChatGPT-4o model using MAXQDA. The high correlation between these results demonstrated the efficiency of AI in large-scale data analysis. Key issues were identified as service quality, product problems, and manufacturing defects, with the criteria structure optimized through multidimensional scaling and hierarchical cluster analysis. Finally, 3.677 user reviews of core children's room furniture modules collected from Amazon were examined. Sentiment analysis was performed on this data using three different methods, and the reasons for consumer satisfaction or dissatisfaction were identified on a product category basis. Subsequently, the TOPSIS method was applied to the criteria derived from the dataset to rank the factors influencing purchasing decisions. Python software was utilized as a tool throughout various stages of the study. Consequently, digital consumer feedback provides companies with the opportunity for data-driven planning for future product development and marketing strategies, rather than just retrospective evaluations. This integrated approach serves as a strategic model for optimizing quality management in the children's furniture industry.