Üretim işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi yaklaşımı sorunları ve çözüm önerileri: Örnek uygulama mobilya sanayi
Approach issues in supply chain management in production establishments and solution recommendations: Furniture industry model application
  1. Tez No: 443630
  2. Yazar: AHMET BAHATTİN DALGAKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobilya sanayinde var olan sorunları tedarik yönetimi çerçevesinde incelemek, sorunların çözümüne önerilerde bulunmak ve yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda belirlediğimiz hipotezlerimizin kabul edilebilirliğini test etmektir.Bu kapsamda, çalışmamızda test etmek üzere 'Mobilya üretimi yapan işletmeler de tedarik zinciri yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair algılar piyasadaki mevcut çevresel unsurlardan etkilenmektedir', ile 'Mobilya üretimi yapan işletmeler de tedarik zinciri yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair algılar firmanın yenilikçilik anlayışından etkilenmektedir' olmak üzere iki adet hipotezimiz olacaktır. Hipotezlerimizin test edilebilmesi için oluşturduğumuz anket formumuza işletme yetkililerince verilen cevaplar doğrultusunda elde ettiğimiz veriler faktör analizi ve regresyon analizleri çözümlemeleri yapılmış ve sonucunda hipotezlerimizin her birinin kabul edildiği görülmüştür. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tedarik zinciri yönetimi, fonksiyonları, süreçleri, tedarik zincirinin yapısı ve tedarik zinciri yönetiminin işletmelere sağladığı avantajları, dezavantajları paylaşılmıştır. İkinci bölümde ise üretim sektörü başlığı altında üretim yönetimi, üretim sistemleri, üretim yönetiminin tarihçesine değinilmiştir. Üçüncü bölümünde mobilya sektörüne giriş yapılarak sektörün tarihsel gelişimi, mobilya sanayinin ülkemizde ve dünyadaki durumu, sektörde pazara hakim ülkeler (Çin ve İtalya) üzerinden bilgiler paylaşılmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise hipotezlerimizi test etmek için oluşturduğumuz anket verilerin analizinden önce, verilerin normal dağılımlarını tespit etmek amacıyla basıklık ve çarpıklık analizi yapılmış uygun değerler bulunarak verilerin normal dağılım ön koşulu sağlanmıştır. Sonraki aşamada ankette kullandığımız ölçeğin ilk olarak güvenilirliği test edilmiştir. Analizimizde elde ettiğimiz tüm verilerin uygun koşulları sağlayamayacağı ihtimali olabilir. Bu nedenle veri setimizin faktör analizimiz için uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla KMO ve Bartlett's küresellik testi uygulanmıştır. Elde edilen KMO değeri, uygun bulunan ölçeğe faktör analizi uygulanmış sonucunda iki adet ifade faktörleşmemiş 14 adet ifadeden üç adet faktör elde edilmiştir. Tespit edilen faktörlerden birinci faktör 'tedarik yönetimi faktörünün yaşa, cinsiyete ve deneyim süresine göre anlamlı fark gösterip göstermediği T-Test ve One Way Anova ile test edilmiş, tedarik yönetimi algısının cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği deneyim süresi ise anlamlı fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak modelimiz ve araştırmamızda belirlediğimiz hipotezlerimiz, üretim işletmelerinde tedarik yönetimi algısının çevresel unsurlar ve yenilikçilik faktörüyle olan ilişkisi çoklu regresyon metoduyla analiz edilmiştir. Çoklu regresyon analiziyle tespit ettiğimiz birinci hipotez (Üretim işletmelerinde tedarik yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair algılar piyasadaki mevcut çevresel unsurlardan etkilenmektedir.) ve ikinci hipotez (Üretim işletmelerinde tedarik yönetiminin nasıl olması gerektiğine dair algılar firmanın yenilikçilik anlayışından etkilenmektedir.) test edilerek sonucunda iki hipotezimizde kabul edilmiştir. Bunlar ile birlikte anket formumuzda var olan ve analizimize dâhil etmediğimiz işletme yetkililerine sorulan sorulara verilen cevaplar doğrultusunda işletmeler açısından var olan problemler, işletmelerin tedarikçiler ile yaşadıkları problemlerin tespiti, işletmelerin pazar paylarını büyütmek için uyguladıkları politikalar ve işletmelerin ihracat rakamlarında başarılı olup olmadığı, sektöre hakim olan ülkeler (Çin, ABD, İtalya) ile kıyaslandığında mobilya sektöründe ülkemizde görülen eksikliklerin tespiti, ayrıca genel olarak sektörde var olan sorunların çözümüne yönelik işletmeler ile devlet tarafından uygulanması gereken ve fayda sağlayacağına inanılan görüşler paylaşılmıştır.Son olarak çalışmamızı oluştururken yaptığımız literatür taraması sürecinde elde ettiğimiz bilgiler ışığında mobilya sanayine yönelik çözüm önerilerimiz ve görüşlerimiz dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems of the furniture industry as part of supply management, provide recommendations in order to solve the problems and in the wake of the literature survey, in accordance with the obtained information, to test the acceptability of the hypotheses we have come up with.Within this framework, we will have to hypotheses to test within our study: 'Establishments that manufacture furniture are effected by the environmental factors in the market regarding the required way for the supply chain' and 'Establishments that manufacture furniture are effected by the idea of innovation of the perceptive company in relation to the required way for the supply chain.' The data which we have obtained with the help of the answers given by the authorities of the establishments to our questionnaire which we have created in order for the hypotheses to be testes were tested with factor analysis and regression analysis methods, and it was finally seen that both of our hypotheses were accepted. Our study consists of four parts. The first part includes the supply chain management, functions, processes, the structure of the supply chain and the advantages and disadvantages of supply chain management for the establishments. In the second part on the other hand, comprises of production management, production systems, and the history of production management under the title of production industry. The third part starts with the furniture industries beginning and emphasizes the historical development of the industry, and information regarding the status of the furniture industry in our country and worldwide, countries dominant in the market within the industry (China and Italy) are shared. The fourth and final part is provided with the prior condition of the normal distribution of the data by obtaining the appropriate values whose flatness and irregularity analyses has been carried out in order to determine the normal distributions of the data. As the next step, the reliability of the scale used in the survey has been tested. It is possible that all data obtained in the analysis will not provide the appropriate conditions. So, in order to determine whether our data set is suitable for our factory analysis,The KMO and Bartlett's Sphericity test was implemented. Three factors were obtained from 14 statements as a result of 2 statements which have not been factorized when the factor analysis was performed on the KMO value found and the appropriate scale.Among the factors detected, the first factor: 'whether the supply management Show significant difference according to age, gender and experience time period' was testes with T-Test and One Way Anova, The results indicated that the supply chain management perception did display significant difference according to gender and age, while it did not according to the duration of experience. Finally, our model and hypotheses which we have determined within the study, the relationship between the supply management perception in production establishments and environmental elements and innovation factor through the multi regression method. The first hypotheses we have detected with the help of the multi regression analysis, (The perception as to how the supply management should be in production establishments is effected by the current environmental elements). And the second hypothesis (The perception as to how the supply chain management should be in production establishments is effected by the innovation idea of the company.) were tested, of which the result has enabled the acceptance of both our hypotheses. Along with these, in accordance with the answers provided for the questions which had been in included in our survey that we haven't included in our analysis directed at the authorities of the establishments, the issues from the point of establishments, the detection of any problems they may encounter regarding suppliers, the policies implemented by the establishments in order to increase their market share and the success rate of the establishments in export numbers, the deficiencies in the industry in our country, in comparison with the countries that dominate the industry (China, USA, Italy), plus the operations for the solution to general problems that occur and opinions that are believed to be helpful and that should be implemented by the government are shared.In conclusion, in the light of the information we have obtained during the literature survey we have conducted while we created the research, our solution suggestions and opinions regarding the furniture industry are reflected.