İmplant üstü monolitik zirkonya restorasyonlarında farklı açılı abutment ve farklı siman türlerinin kırılma dayanımına etkisi
Effect of different abutment angulations and luting agents on the fracture resistance of implant-supported monolithic zirconia restorations
  1. Tez No: 1009357
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SERTAÇ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
İmplant destekli monolitik zirkonya restorasyonlar, yüksek mekanik dayanımları, biyouyumlulukları ve artan klinik kullanım alanları nedeniyle güncel protetik diş hekimliğinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bununla birlikte, bu restorasyonların biyomekanik davranışı abutment açısı ve siman tipi gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı abutment açıları (0°, 15° ve 25°) ile iki farklı siman türünün implant destekli monolitik zirkonya restorasyonların kırılma dayanımı, başarısızlık paternleri ve ara yüzey morfolojisi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada toplam 60 adet titanyum abutment (Implance, İstanbul, Türkiye) ve bunlara ait analoglar kullanılmıştır. Abutmentlar açılarına göre üç ana gruba (0°, 15° ve 25°; n=20) ayrılmış, her ana grup siman türüne göre iki alt gruba bölünmüştür (n=10). Monolitik zirkonya restorasyonlar, VITA YZ HT White (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) CAD/CAM bloklarından frezlenmiş ve üretici talimatlarına uygun şekilde hazırlanmıştır. Simantasyon işlemlerinde rezin esaslı siman SET PP Self-Adhesive Resin Cement (SDI, Victoria, Avustralya) ile rezin modifiye cam iyonomer siman Meron Plus QM (VOCO GmbH, Cuxhaven, Almanya) kullanılmıştır. Simantasyon sonrası tüm örnekler 24 saat süreyle distile suda bekletilmiş, ardından universal test cihazında 1 mm/dk çaprazbaşlık hızı ile statik kırılma testine tabi tutulmuştur. Maksimum yük değerleri ve ilişkili mekanik parametreler kaydedilmiş; kırılma testi sonrasında örnekler stereomikroskop altında değerlendirilerek başarısızlık tipleri sınıflandırılmıştır. Ayrıca her gruptan seçilen örneklerin abutment-restorasyon ara yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerde nicel veriler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler; nitel veriler için frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu karşılaştırmalarda Tukey post-hoc testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi uygulanmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Analiz sonuçları, abutment açısının maksimum yük değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir (p<0,001). Özellikle 0° ve 15° gruplarında elde edilen kırılma dayanımı değerlerinin, 25° grubuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, siman türünün maksimum yük üzerinde genel olarak istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamıştır (p>0,05). Bununla birlikte, stereomikroskobik değerlendirmede siman tipine göre başarısızlık paternlerinin farklılaştığı gözlenmiştir. RMCİS grubunda vida kırıkları daha sık izlenirken, rezin siman grubunda boyun deformasyonu ile kron-boyun deformasyonu kombinasyonlarının daha belirgin olduğu görülmüştür. SEM incelemelerinde rezin esaslı siman kullanılan örneklerde daha homojen ve süreklilik gösteren bir bağlanma yüzeyi izlenirken, RMCİS grubunda daha poroziteli ve boşluklu ara yüzey yapıları saptanmıştır. Sonuç olarak, implant destekli monolitik zirkonya restorasyonlarda abutment açısının mekanik performansı belirleyen temel faktörlerden biri olduğu görülmüştür. Abutment açısındaki artışın kırılma dayanımı üzerinde anlamlı etkisi olduğu; özellikle 25° grubunda kırılma dayanımı değerlerinin anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Siman türü maksimum kırılma dayanımını anlamlı düzeyde değiştirmemekle birlikte, başarısızlık paternleri ve ara yüzey morfolojisi üzerinde etkili bulunmuştur. Bu bulgular, klinik planlamada yalnızca restorasyon materyalinin değil, aynı zamanda abutment açısı, siman seçimi ve bağlantı davranışının da birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Implant-supported monolithic zirconia restorations are widely preferred in contemporary prosthodontics due to their high mechanical strength, biocompatibility, and increasing clinical applicability. However, the biomechanical behavior of these restorations may be affected by various factors, including abutment angulation and cement type. The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of different abutment angulations (0°, 15°, and 25°) and two different cement types on the fracture resistance, failure patterns, and interfacial morphology of implant-supported monolithic zirconia restorations. A total of 60 titanium abutments (Implance, Istanbul, Türkiye) and their corresponding analogs were used in this study. The abutments were divided into three main groups according to angulation (0°, 15°, and 25°; n=20), and each main group was further divided into two subgroups according to cement type (n=10). Monolithic zirconia restorations were milled from VITA YZ HT White (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany) CAD/CAM blocks and prepared according to the manufacturer's instructions. For cementation procedures, a resin cement [SET PP Self-Adhesive Resin Cement (SDI, Victoria, Australia)] and a resin-modified glass ionomer cement Meron Plus QM (VOCO GmbH, Cuxhaven, Germany) were used. After cementation, all specimens were stored in distilled water for 24 hours and subsequently subjected to static fracture testing in a universal testing machine at a crosshead speed of 1 mm/min. Maximum load values and related mechanical parameters were recorded. Following fracture testing, the specimens were evaluated under a stereomicroscope and the failure modes were classified. In addition, selected specimens from each group were examined by scanning electron microscopy (SEM) to evaluate the abutment-restoration interface. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Descriptive statistics included mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values for quantitative variables, and frequency and percentage distributions for qualitative variables. Data normality was assessed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. For normally distributed data, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used, followed by Tukey post-hoc test for multiple comparisons. For non-normally distributed data, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied. Qualitative variables were compared using the chi-square test, and the level of statistical significance was set at p<0.05. The results showed that abutment angulation had a statistically significant effect on maximum load values (p<0.001). Fracture resistance values obtained in the 0° and 15° groups were significantly higher than those in the 25° group. In contrast, cement type did not have a statistically significant overall effect on maximum load values (p>0.05). However, stereomicroscopic evaluation demonstrated differences in failure patterns according to cement type. Screw fractures were more frequently observed in the RMCİS group, whereas neck deformation and combined crown-neck deformation were more prominent in the resin cement group. SEM analysis revealed a more homogeneous and continuous bonding interface in the resin cement group, while the RMCİS group exhibited a more porous and discontinuous interfacial morphology. Within the limitations of this study, abutment angulation appears to be one of the main factors affecting the mechanical performance of implant-supported monolithic zirconia restorations. An increase in abutment angulation had a significant effect on fracture resistance, with the 25° group showing significantly lower values. Although cement type did not significantly alter maximum fracture resistance, it influenced failure patterns and interfacial morphology. These findings suggest that, in clinical planning, not only the restorative material but also abutment angulation, cement selection, and connection behavior should be considered together.