Yetişkin intoksikasyon vakalarının yoğun bakım süreçleri: Retrospektif bir çalışma
Intensive care management of adult intoxication cases: A retrospective study
- Tez No: 1009380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ÇALIŞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesine yatırılan erişkin intoksikasyon olgularının demografik özellikleri, klinik seyri, tedavi süreçleri ve mortalite ile ilişkili prognostik faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2021–2024 yılları arasında intoksikasyon tanısıyla takip edilen erişkin hastaları kapsamaktadır. Hastaların demografik verileri, zehirlenme etkeni, başvuru klinik bulguları, laboratuvar parametreleri (özellikle laktat düzeyi), Glasgow Koma Skoru (GKS), APACHE II skorları, uygulanan tedaviler, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve yoğun bakım kalış süreleri incelendi. Mortalitenin belirleyicileri istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 145 hasta dahil edildi. Olguların %52,4'ü kadın, %47,6'sı erkek olup medyan yaş 35 (18–114) yıl idi. En sık intoksikasyon nedeni ilaç alımı (%58,6) olarak saptandı. Mortalite ile ilişkili faktörler incelendiğinde; düşük GKS, yüksek APACHE II skoru ve artmış laktat düzeylerinin mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili olduğu bulundu (sırasıyla p<0,001; p<0,001; p<0,001). Sonuç: Yoğun bakımda takip edilen intoksikasyon hastalarında GKS, APACHE II skoru ve laktat düzeyi mortaliteyi öngörmede önemli parametrelerdir. Özellikle APACHE II skoru güçlü bir prognostik belirteç olarak öne çıkmaktadır. Erken dönemde yapılacak risk sınıflandırması ve uygun yoğun bakım yönetimi, hasta sonuçlarının iyileştirilmesinde kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to retrospectively evaluate the demographic characteristics, clinical course, treatment processes, and prognostic factors associated with mortality in adult patients admitted to the intensive care unit (ICU) due to intoxication. Methods: This retrospective study included adult patients admitted to the ICU of Kahramanmaras Sutcu Imam between 2021 and 2024 with a diagnosis of intoxication. Demographic data, type of toxic agent, clinical findings at admission, laboratory parameters (especially lactate levels), Glasgow Coma Scale (GCS), APACHE II scores, treatment modalities, need for mechanical ventilation, and ICU length of stay were analyzed. Predictors of mortality were evaluated statistically. Results: A total of 145 patients were included in the study. Of the patients, 52.4% were female and 47.6% were male, with a median age of 35 (18–114) years. The most common cause of intoxication was drug ingestion (58.6%). Lower GCS scores, higher APACHE II scores, and elevated lactate levels were found to be significantly associated with mortality (p<0.001 for all). Conclusion: GCS, APACHE II score, and lactate level are important predictors of mortality in ICU patients with intoxication. APACHE II, in particular, stands out as a strong prognostic indicator. Early risk stratification and appropriate ICU management are crucial for improving patient outcomes.