Çambaşı Yaylası'nın turizm ve rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi
Determination of tourism and recreation potential of Çambaşi Plateau
  1. Tez No: 1009379
  2. Yazar: ŞURA KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Sanayi Devrimi ile gelişen turizm ve rekreasyon kavramları, günümüzde giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Özellikle şehir yaşamının yoğunluğu, kalabalık ve stres ortamı, bireyleri sakinlik ve dinginlik arayışına yöneltmiş; bu durum kırsal turizm faaliyetlerine olan ilgiyi artırmıştır. Doğal ve kültürel değerleri, temiz havası ve su kaynakları, rekreatif faaliyetlere elverişli alanları ile yaylalar, kırsal turizmin önemli unsurlarından biri hâline gelmiştir. Araştırma sahası olan Çambaşı Yaylası hem yerel halk hem de şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından yoğun olarak tercih edilen yaylalar arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Ordu ilinin Kabadüz ilçesine bağlı Çambaşı Yaylası'nın turizm ve rekreasyon potansiyelini belirlemek ve söz konusu potansiyelin daha etkin bir şekilde değerlendirilebilmesi için çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüme başlamadan önce turizm ve rekreasyonla ilgili bir giriş yapılmıştır. Daha sonra araştırma alanının konum özellikleri, araştırmanın evreni, örneklemi, yöntemi, veri toplama aracı, geçerlik ve güvenirliği ile ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde yayla turizmi ve rekreasyon kavramı genel çerçevede ele alınmıştır. İkinci bölümde Çambaşı Yaylası'nın doğal, beşerî ve ekonomik coğrafya özellikleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde yaylanın turizm ve rekreasyon kaynakları ile mevcut faaliyetler değerlendirilmiş; Gülez Yöntemi kullanılarak orman içi rekreasyon potansiyeli belirlenmiş ve SWOT analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde anket verilerinden elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen bulgular sonuç ve öneriler kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Çambaşı Yaylası'nın önemli bir turizm ve rekreasyon potansiyeline sahip olduğu; ancak ulaşım ve hizmet kalitesi başta olmak üzere çeşitli sorunların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu sorunların giderilmesi ve özellikle belediye ile özel sektör hizmetlerinin geliştirilmesi durumunda yaylanın turistik çekiciliğinin daha da artacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Industrial Revolution, tourism and recreation concepts gained more importance. People are bored from the city life and searching for silence plays an important role in this. Therefore, people who want to make holiday started to go to areas where rural tourism is made. Plateaus are one of these rural tourism areas. With green nature, clean air and water, plateaus became the most preferred places for tourism and recreation today. Çambaşı Plateau, which is the research area, is one of the most preferred plateaus by local people and visitors. In this scope, the main aim of this thesis is determining the tourism and recreation potential of Çambaşı Plateau in Ordu, Kabadüz district, and giving solution suggestions for evaluation of this potential. Before the first chapter, aim of research, method, population and sample, data collection tools are presented. In the first chapter, plateau tourism definition and characteristics are mentioned. Recreation concept is discussed generally. In the second chapter, information about geographical features of Çambaşı Plateau is given. In the third chapter, the tourism resources and current activities in Çambaşı Plateau are explained. Forest recreation potential is evaluated with Gülez Method and SWOT analysis is made. In the fourth chapter, survey findings are presented. In the fifth chapter, the conclusion and recommendations derived from the study are presented. As a result, it is understood that Çambaşı Plateau has a high tourism potential. However, there are some problems said by survey participants. Most complained issues are transportation and service quality. It is understood that potential can increase by improving service quality of private sector and municipality.