Üniversite öğrencilerinde kariyer farkındalığının ve kariyer iyimserliğinin kariyer adanmışlığını yordama düzeyinin incelenmesi
The prediction of career commitment by career awareness and career optimism among university students
  1. Tez No: 1009394
  2. Yazar: VOLKAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kariyer farkındalığı ve kariyer iyimserliğinin kariyer adanmışlığını yordama düzeyini incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini, Türkiye'de öğrenim gören toplam 348 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 215'i (%61,8) kadın, 133'ü (%38,2) erkektir. Örneklemin yaş ortalaması 26,45 (SS = 5.75) olarak hesaplanmıştır. Örneklem, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında, Demografik Bilgi Formu, Kariyer Adanmışlık Ölçeği (KAÖ), Kariyer Farkındalık Ölçeği (KFÖ) ve Üniversite Öğrencileri İçin Kariyer İyimserliği Ölçeği (KİÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, kariyer adanmışlığının cinsiyete göre anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi; yaş, eğitim durumu ve algılanan sosyoekonomik düzeye göre anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş; kariyer farkındalığı ve kariyer iyimserliğinin kariyer adanmışlığını yordama düzeyi çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Bulgular, kariyer adanmışlığının cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılık göstermediğini; yaşa göre ise anlamlı farklılık gösterdiğini ve bu farkın 36 yaş ve üzeri grup lehine olduğunu ortaya koymuştur. Yaş arttıkça kariyer adanmışlığının arttığı belirlenmiştir. Eğitim düzeyi açısından, doktora öğrencilerinin kariyer adanmışlıklarının en yüksek; lisans öğrencilerinin ise en düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Algılanan sosyoekonomik düzey ile kariyer adanmışlığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş; algılanan sosyoekonomik düzey yükseldikçe kariyer adanmışlığının arttığı görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçları, kariyer adanmışlığı, kariyer farkındalığı ve kariyer iyimserliği arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda kariyer farkındalığı ve kariyer iyimserliğinin kariyer adanmışlığını anlamlı biçimde yordadığı ve kurulan modelin kariyer adanmışlığındaki toplam varyansın %28,6'sını açıkladığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve elde edilen sonuçlara dayalı olarak araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the extent to which university students' career awareness and career optimism predict career commitment. The sample for this study consists of a total of 348 university students enrolled in Turkey. Of the participants, 215 (61.8%) were female and 133 (38.2%) were male. The mean age of the sample was calculated as 26.45 (SD = 5.75). The sample was determined using a convenience sampling method. Data were collected using the Demographic Information Form, the Career Commitment Scale (CCS), the Career Awareness Scale (CAS), and the Career Optimism Scale for University Students (COS). In the data analysis, an independent samples t-test was applied to determine whether there was a significant difference in career commitment based on gender; a one-way analysis of variance (ANOVA) was applied to determine whether there was a significant difference based on age, educational status, and perceived socioeconomic level. The relationships among the variables were examined using Pearson correlation analysis; the predictive power of career awareness and career optimism on career commitment was tested using multiple linear regression analysis. The findings revealed that career commitment did not differ significantly by gender; however, it did differ significantly by age, with the difference favoring the group aged 36 and older. It was determined that career commitment increases with age. In terms of educational level, it was found that doctoral students had the highest levels of career commitment, while undergraduate students had the lowest. A significant relationship was found between perceived socioeconomic status and career commitment; it was observed that career commitment increased as perceived socioeconomic status rose. Correlation analysis results indicated significant positive relationships between career commitment, career awareness, and career optimism. The results of the multiple linear regression analysis indicated that career awareness and career optimism significantly predicted career commitment, and the established model explained 28.6% of the total variance in career commitment. The research findings were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were presented for researchers and practitioners based on the results obtained.