Mechanical modeling and simulation of foot structure and function at quiet and provoked standing
Sakin ve provoke edilmiş duruşta ayak yapısı ve fonksiyonunun mekanik modellemesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 1009398
  2. Yazar: ESRA GÖZDE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİH GÜRSES, DOÇ. DR. KUTLUK BİLGE ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
˙ Insan postürü, motor kontrol süreçleri açısından karma¸sık ve dinamik bir yapıya sahiptir; bu yapıda aya˘gın rolü ise temel bir öneme sahiptir. Bu tez, aya˘gın duru¸s anındaki i¸slevsel davranı¸sını inceleyerek, motor kontrol perspektifinden postür yönetiminin nasıl optimize edildi˘gini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sakin ve pertürbe edilmi¸s duru¸s ko¸sullarında, naviküler, metatar ve kalkaneus bölgelerine yerle¸stirilen pozisyon sensörleri ile detaylı veri toplanmı¸s; ayrıca vücut a˘gırlık merkezinin takibi gerçekle¸stirilmi¸stir. Kuvvet platformundan elde edilen veriler ı¸sı˘gında, aya˘gın windlass mekanizmasının aktive olup olmadı˘gı gözlemlenmi¸stir. Çalı¸smanın önemli bir parçası, sistemin dinamiklerinin matematiksel denklemlerle ifade edilmesi ve serbest cisim diagramları kullanılarak modellenmesidir. Özellikle, ayaktaki ark bölümünün yay ve damper özellikleriyle modellenmesi, metatars ve kalkaneus bölgelerinde meydana gelen sürtünme kuvvetlerinin denklemlere entegre edilmesiyle sistemin gerçekçi bir temsilinin olu¸sturulması sa˘glanmı¸stır. Mekanik model öncelikler Solidworks programında modellenmi¸s ve daha sonra MATLAB modelleme ortamına aktarılmı¸stır. MATLAB Simulink ve Simscape Multibody kullanılarak geli¸stirilen model, bu matematiksel ifadeler ve free body diagramlar temel alınarak duru¸s sırasında ortaya çıkan dinamikleri kapsamlı bir ¸sekilde simüle etmi¸stir. Ayrıca, Msc ADAMS yazılımı ile yapılan hareket analizi, motor kontrol mekanizmalarının anla¸sılmasına katkıda bulunmu¸stur. Yapay zeka kısmında ise fuzzy logic tabanlı yöntemler kullanılarak, veriler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmi¸s, motor kontrol ve postür yönetimine ili¸skin hareket kalıpları kümeleme yöntemiyle sınıflandırılmı¸stır. Bu tez, aya˘gın ve postürün motor kontrol açısından ele alındı˘gı, matematiksel modelleme, free body diagramlar, yay, damper ve sürtünme dinamiklerinin hesaba katıldı˘gı kapsamlı bir analiz sunmakta olup, elde edilen bulgular denge, ayak sa˘glı˘gı ve ortopedik rehabilitasyon gibi alanlarda önemli uygulamalara zemin hazırlayabilir.
Özet (Çeviri)
Human posture is a complex structure in terms of biomechanics and balance processes, and the foot plays a fundamental role in maintaining stability. In addition to supporting body weight, the foot is essential for ensuring balance and directing movement. This thesis investigates the biomechanical responses of the foot during quiet and perturbed stance, with a particular focus on the activation of the windlass mechanism. As part of the study, position sensors were placed on the navicular, metatarsal, and calcaneus regions to measure foot motion dynamics, while additional sensors on the center of mass tracked overall postural changes. Furthermore, a force plate was utilized to record foot-ground interactions, and the collected data was processed for detailed analysis. The main mechanical model first modelled in Solidworks program andembeddedtoMATLABmodels. Basedontheacquireddata,amodelrepresenting the foot and related body regions was developed using MATLAB with Simulink and Simscape Multibody, allowing for the simulation of functional foot behavior during stance. Additionally, motion analysis was conducted using Msc ADAMS software to examine the dynamic structure of foot movements. Artificial intelligence-based clustering methods were also applied to identify similar movement patterns and classify different foot responses during stance. This study provides a comprehensive understanding of the foot's influence on posture and offers new methodologies for biomechanical analysis. The findings may contribute valuable insights to various fields, including foot health, balance training, and orthopedic rehabilitation.