Biyokütle tedarik zincirinde matematiksel bir yaklaşım
A mathematical approach to the biomass supply chain
  1. Tez No: 1009407
  2. Yazar: BETÜL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının iklim kriziyle mücadele, dışa bağımlılığın azaltılması ve enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesi açısından taşıdığı kritik önem giderek artmakta; bu çerçevede, Türkiye'de teknik potansiyeli yüksek olmasına rağmen mevcut durumda yeterince değerlendirilemeyen biyokütle enerjisi stratejik bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Biyokütleden elektrik üretimini teşvik eden çeşitli destek mekanizmaları bulunmakla birlikte, bu mekanizmaların etkin ve verimli biçimde işletilebilmesi için bilimsel temelli karar destek yapılarının tasarlanması gerekmektedir. Bu tez kapsamında, biyokütle temelli elektrik üretiminde tesis yer seçimi, teknoloji seçimi, kapasite planlama ve lojistik ağ tasarımını bütünleşik olarak ele alan bir optimizasyon temelli karar destek modeli geliştirilmektedir. Öncelikle Türkiye ölçeğinde yapılan il bazlı bir değerlendirme ile biyokütle yatırımları için uygun aday bölgeler analiz edilmekte, bu çalışma sonucunda vaka alanı olarak Konya ili belirlenmektedir. Ardından, Konya iline ilişkin 2030 yılı elektrik talebi kabaca tahmin edilerek Hedef Talep büyüklüğü ortaya konmakta ve geliştirilen model, Konya ilinin biyokütle potansiyeli, mekânsal yerleşim yapısı ve tedarik zinciri bileşenlerine ilişkin veriler kullanılarak test edilmektedir. Elde edilen sonuçlar, biyokütleye dayalı bir elektrik üretim ağının ekonomik, çevresel ve lojistik boyutlarıyla birlikte nasıl yapılandırılabileceğine ilişkin nicel göstergeler sunmakta; böylece çalışma, Türkiye'de yenilenebilir enerji politikalarının tasarımı, bölgesel enerji planlaması ve biyokütle yatırımlarının önceliklendirilmesi süreçlerinde politika yapıcılar, yerel yönetimler ve yatırımcılar için önemli bir karar destek aracı işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The critical role of renewable energy sources in combating the climate crisis, reducing external energy dependence, and strengthening the security of energy supply is increasingly recognized worldwide. In this context, biomass energy emerges as a strategic option for Türkiye, where the technical potential is high but remains underutilized compared to its capacity. Although various support mechanisms exist to promote electricity generation from biomass, the effective and efficient implementation of these mechanisms requires the design of scientifically grounded decision-support frameworks. Within this thesis, an optimizationbased decision-support model is developed that integratively addresses facility location, technology selection, capacity planning, and logistics network design for biomass-based electricity generation. First, a province-level assessment at the national scale is conducted to identify suitable candidate regions for biomass investments in Türkiye, and Konya province is selected as the case study area. Subsequently, the electricity demand of Konya for the year 2030 is roughly estimated, and the Target Demand level is defined. The proposed model is then tested using data on Konya's biomass potential, spatial settlement structure, and supply chain components. The results provide quantitative indicators on how a biomass-based electricity generation network can be structured in economic, environmental, and logistics terms. In this way, the study offers a valuable decision-support tool for policy-makers, local governments, and investors in the design of renewable energy policies, regional energy planning, and the prioritization of biomass investments in Türkiye.