Biomass supply chain network design optimization
Biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımı optimizasyonu
  1. Tez No: 540746
  2. Yazar: YEŞİM GİTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, öncelikle, sürdürülebilir biyokütle tedarik zinciri hakkında kapsamlı bir literatür taraması sunmayı amaçlamaktadır. Bu literatür araştırmasının kapsamında, sürdürülebilir biyokütle tedarik zinciri kavramını ve literatürdeki boşluklarını daha iyi anlamak amacıyla, önceki literatür çalışmaları incelenmiştir. Literatür araştırmasında, var olan literatürün farklılıkları ve eksiklikleri ortaya çıkarılmakta ve önemli yönleri ortaya konmaktadır. Önceki literatür çalışmalarını inceleyerek, bir sınıflandırma şeması önerilmiştir ve sürdürülebilir biyokütle tedarik zinciri konusunda yapılmış sayısal çalışmalar bu sınıflandırma şemasına göre incelenmiştir. Bu sınıflandırma şemasına göre, önceki makalelerin çözüm yöntemleri ve sürdürülebilirlik boyutları, ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan ayrıntılı olarak analiz edilmektedir. Ayrıca, bu çalışmaların biyoenerji nesilleri ve sürdürülebilirlik değerlendirmeleri de araştırılmaktadır. Gerçek bir vaka problemi ile sürdürülebilir biyokütle tedarik zinciri ağ tasarımını çözmek için yeni birçok aşamalı çözüm yöntemi ve çok amaçlı karışık tamsayı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Gerçek vaka çalışması İzmir bölgesindeki tavuk çiftliği atıklarını kullanarak elektrik enerjisi üretimini konu almaktadır. İlk aşamada, coğrafi bilgi sistemleri çevresel kısıtlar altında biyogaz tesislerini kurmak için uygun yerleri belirlemek için kullanılır. İkinci aşamada, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak elde edilen çevresel olarak uygun yerler, analitik hiyerarşi süreci yöntemi kullanılarak geliştirilmekte ve azaltılmaktadır. Son aşamada, toplam karı maksimize ederek ve tüm tedarik zincirinin toplam mesafesini en aza indirerek çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli uygulanır.
Özet (Çeviri)
This thesis, firstly, aims to present a comprehensive literature review on sustainability of biomass supply chain. Within the scope of the literature research, previous literature reviews on sustainable biomass supply chain are analyzed to present more detailed information about the scope, scheme, and gaps on the field. The differences and the shortcomings of the existed literature are revealed and important aspects are displayed. A classification scheme is proposed by investigating the previous literature reviews and the previous quantitative papers are examined according to this classification scheme. According to this classification scheme, sustainability dimensions in the previous papers are analyzed in detailed in terms of economic, environmental and social aspects. Then, solution methodologies employed in these papers are analyzed. Bioenergy generations and sustainability evaluations captured in previous papers are also investigated. A novel multi-stage solution methodology and multi-objective mixed integer linear programming model is developed to solve sustainable biomass supply chain network design problem with a real case study. The real case study is about electrical energy generation by using poultry farm wastes in İzmir region. In the first stage, geographic information system is used to determine suitable locations to establish biogas facilities under environmental constraints. In the second stage, environmentally suitable locations, obtained by geographic information systems, is improved and reduced by using analytical hierarchy process method. Then, multi-objective mixed integer linear programming model is developed with the aim of maximizing total profit and minimizing total distance of entire supply chain.