Primer fibromiyalji sendromlu (FMS) hastaların periferik kan mononükleer hücrelerinde oksidatif stres ile ilişkili mitokondriyal mikroRNA'ların (mitomiR) incelenmesi ve değerlendirilmesi.
Investigation and evaluation of oxidative stress-related mitochondrial microRNA's (mitomiR) in peripheral blood mononuclear cells of patients with primary fibromyalgia syndrome (FMS).
- Tez No: 1009415
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA KIZILDAĞ, DOÇ. DR. MELEK PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Genetik, Medical Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), populasyonda %3-10 oranında görülen ve tanımlanması zor, çoklu semptomlarla ilişkili kronik bir ağrı hastalığıdır. Bu çalışmada, primer FMS'li hastaların demografik ve parametrik verilerinin değerlendirilmesi ve mitokondriyal miRNA (mitomiR) ifadelerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmamıza, dahil edilme/dışlanma kriterlerine göre 17 hasta ve 18 kontrol dahil edilip incelendi. İlk olarak hasta ve kontrol gruplarında ağrı, VKİ, depresyon, yorgunluk skoru, uyku kalitesi vs. gibi demografik özellikler istatiksel olarak değerlendirildi. Ardından kan örneklerinden elde ettiğimiz PKMH'lerden MACS yöntemi kullanılarak mitokondri izolasyonu gerçekleştirildi. Mitokondriyal saflık, qRT-PCR ve Western Blot yöntemleri ile belirlediğimiz primer ve antikorlara göre doğrulandı. Bunu takiben oksidatif stresle ilişkili 4 mitokondriyal miRNA'nın (mitomiR-145-5p, mitomiR-125b-5p, mitomiR-23a-3p, mitomiR-223-3p) ifade seviyeleri qRT-PCR kullanılarak analiz edildi. FMS hasta grubunda ağrı (P <0.0001), yorgunluk (P=0.0005), uyku kalitesi (P <0.0001) ve depresyon (P <0.0001) skorlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede farklı olduğu bulundu. Ancak VKİ ortalamasının hasta grubunda normal sınırlılıklarda olduğu ve kontrol grubuna göre herhangi bir farklılık (P = 0.7473 ns) göstermediği saptandı. Kontrol grubuna kıyasla FMS hastalarında mitomiR-145-5p'nin anlamlı bir artış gösterdiği gözlemlendi (p = 0.0010). MitomiR-223-3p (p = 0.1623) ve mitomiR-23a-3p (p = 0.4897) ifade seviyelerinde ise herhangi anlamlı bir fark olmadığı saptandı. Sonuç olarak FMS'li hastalarda ağrı, yorgunluk ve mitokondriyal işlev bozukluğu ile ilişkili olan mitokondriyal miR-145-5p'nin anlamlı artışının FMS patolojisinin ilerlemesinde önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmekteyiz ve bununla mitokondriyal miRNA'ların hastalık patolojisindeki moleküler mekanizmalardaki önemini literatüre sunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic pain disorder affecting 3-10% of the population and is associated with multiple symptoms that are difficult to identify. This study aims to evaluate the demographic and parametric data of patients with primary FMS and to investigate mitochondrial miRNA (mitomiR) expressions. In our study, 17 patients and 18 controls were included according to the inclusion/exclusion criteria. Firstly, demographic characteristics such as pain, BMI, depression, fatigue score, and sleep quality were statistically evaluated in the patient and control groups. Then, mitochondria were isolated from PBMCs obtained from blood samples using MACS method. Mitochondrial purity was confirmed using qRT-PCR and Western Blot methods with the primers and antibodies we determined. Subsequently, the expression levels of four mitochondria-associated miRNAs related to oxidative stress (mitomiR-145-5p, mitomiR-125b-5p, mitomiR-23a-3p, mitomiR-223-3p) were analyzed using qRT-PCR. In the FMS patient group, it was found that pain (P <0.0001), fatigue (P = 0.0005), sleep quality (P <0.0001), and depression (P <0.0001) scores were significantly different compared to the control group. However, it was determined that the mean BMI in the patient group was within normal limits and did not show any significant difference compared to the control group (P = 0.7473 ns). It was observed that mitomiR-145-5p showed a significant increase in FMS patients compared to the control group (p = 0.0010). No significant difference was found in the expression levels of mitomiR-223-3p (p = 0.1623) and mitomiR-23a-3p (p = 0.4897). In conclusion, we suggest that the significant increase in mitochondrial miR-145-5p, which is associated with pain, fatigue and mitochondrial dysfunction in FMS patients, may play an important role in the progression of FMS pathology, and we present this to the literature as evidence that mitochondrial miRNAs are involved in the molecular mechanisms underlying the disease pathology.