Investigating the AI-TPACK development of EFL teachers with an online professional development module
İngilizce öğretmenlerinin YZ-TPAB gelişimlerinin çevrimiçi bir mesleki gelişim modülü ile araştırılması
  1. Tez No: 1021386
  2. Yazar: BEYZA SEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILMAZ YAKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Özellikle 2022 sonrasında yapay zekâ teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ve bu teknolojilerin eğitim alanında giderek daha görünür hale gelmesi, İngilizce öğretmenlerinin yapay zekâ destekli öğretim araçlarını pedagojik, etik ve etkili biçimde kullanmalarına yönelik bilgi ve beceriler edinmesini kritikleştirmiştir. Doğal dil işleme ve yapay zekâ teknolojileri, dil eğitimi alanında devrim niteliğinde bir etki yaratma potansiyeline sahip olmasına rağmen, dil öğretmenlerinin büyük çoğunluğu bu teknolojik gelişmelerin pedagojik çıktılarına henüz yeterince aşina değildir (Pack & Maloney, 2024). Bu doğrultuda; bu çalışmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin Celik (2023)'in YZ-TPAB (Yapay Zekâ - Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) modeline dayalı olarak yapay zekâyı etkili ve etik bir biçimde öğretime entegre etme yetkinliklerinin geliştirilmesidir. Karma yöntem ön deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilen bu vaka çalışması, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak Ankara ve Konya illerinde ortaokul düzeyinde aktif olarak görev yapmakta olan 15 İngilizce öğretmeninden oluşan bir çalışma grubu ile yürütülmüştür. YZ-TPAB gelişimi için ADDIE öğretim tasarımı modeli izlenerek çevrimiçi bir mesleki gelişim modülü tasarlanmıştır. ADDIE baz alınarak, bu çok safhalı çalışmanın ilk adımında açık uçlu anket sorularıyla çalışma grubunun ihtiyaç analizi yapılmış, bu ihtiyaçlar ve güncel eğitsel yapay zekâ teknolojileri (AIED) literatürü baz alınarak altı hafta süresince haftada 50 dakikalık oturumlardan oluşan, toplam 5 saatlik çevrimiçi bir eğitim modülü tasarlanmıştır. Sertifikalı yapay zekâ eğiticisi olarak görev yapmış bir araştırmacı tarafından yürütülen modül süresince katılımcılar eğitsel yapay zekâ araçları üzerine ders görmüş, tartışmalar gerçekleştirmiş, senaryo tabanlı etkinliklere katılım sağlamışlardır. Yine Celik (2023) tarafından oluşturulan ve Türkçeye çevrilen, katılımcıların öz-bildirimlerine dayanan Intelligent-TPACK ölçeği ön-test ve son-test olarak uygulanıp öğretmenlerin modül sonrası YZ-TPAB seviyesindeki gelişim izlenmiştir. Beşinci ve son aşamada ise tüm oturumlara katılım sağlamış 5 öğretmen ile modüldeki ana temalar üzerine yaklaşık 20 dakika süren yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, bu görüşmeler aracılığıyla öz-bildirim nicel verilerin doğruluğu ve derinliği tetkik edilmiştir. İhtiyaç analizi ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerle toplanan nitel veriler Braun ve Clarke (2006)'ın yöntemi çerçevesinde tematik analiz edilirken; Intelligent-TPACK ölçeğiyle toplanan nicel veriler bağımlı örneklemler t testi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar modüle katılım sağlayan öğretmenlerin YZ-TPAB'ın tüm beş alt boyutunda (YZ-TB, YZ-TP, YZ-TA, YZ-TPAB, YZ-Etik) artış görüldüğünü göstermiştir. Öğretmenlerin açıklamaları, modülün, yapay zekâya dair önceden herhangi bir bilgisi bulunmayan bireyler için YZ-TPAB gelişiminde bir başlangıç noktası oluşturduğunu; katılımcıları tam anlamıyla“yetkin”kılmamakla birlikte, onları yapay zekâyla tanıştırmada katalizör görevi üstlendiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma İngiliz Dili Eğitimi literatürüne ilk İngilizce öğretimi alanını hedef alan, sistematik (ADDIE öğretim modeli takip edilerek tasarlanmış), yapay zekâ odaklı mesleki gelişim modülü üretilmiş ve MEB'e bağlı okullarda çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerine uygulanmıştır. Çalışmanın gelecekte MEB kararlarınca uygulanacak hizmet içi eğitim programlarına yapay zekâyı kullanma becerilerinin entegre edilmesi açısından da örnek teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of artificial intelligence (AI) technologies, particularly after 2022, and their growing presence in the field of education have made it critical for English language teachers to acquire the knowledge and skills necessary to integrate AI-powered instructional tools in pedagogically sound, ethical, and effective ways. Although natural language processing and AI technologies hold the potential to bring about transformative change in language education, the majority of language teachers remain insufficiently familiar with the pedagogical implications of these developments (Pack & Maloney, 2024). Accordingly, the primary aim of the present study is to enhance English language teachers' competencies in integrating AI into their instruction effectively and ethically, drawing on Celik's (2023) Intelligent-TPACK (AI-TPACK) model. Designed as a mixed-methods pre experimental case study, this research was conducted with a study group of 15 English language teachers actively working at the lower-secondary level in public schools affiliated with the Turkish Ministry of National Education (MoNE) in the provinces of Ankara and Konya. An online professional development module was designed in line with the ADDIE instructional design model to foster participants' AI-TPACK development. As the first stage of this multi-phase study, a needs analysis of the study group was conducted through open ended survey questions; informed by these identified needs and the current literature on Artificial Intelligence in Education (AIED), a six-week online training module was developed, comprising weekly 50-minute sessions and amounting to a total of five hours of instruction. Throughout the module, which was held by a researcher with prior experience as a certified AI trainer, participants engaged in lessons on educational AI tools, took part in discussions, and completed scenario-based activities. To monitor changes in participants' AI-TPACK levels following the intervention, the self-report Intelligent-TPACK scale developed by Celik (2023) and translated into Turkish was administered as a pre-test and post-test. In the fifth and final phase, semi-structured interviews of approximately 20 minutes were conducted with five teachers who had attended all sessions, focusing on the central themes of the module; these interviews served to triangulate and deepen the self reported quantitative findings. The qualitative data obtained from the needs analysis and the semi-structured interviews were examined through thematic analysis following the framework proposed by Braun and Clarke (2006), while the quantitative data gathered through the Intelligent-TPACK scale were analysed using paired-samples t-tests. The findings revealed an increase across all five sub-dimensions of AI-TPACK (AI-TK, AI-TPK, AI-TCK, AI-TPACK, and Ethics) among the participating teachers. Teachers' reflections indicated that, for individuals with no prior knowledge of AI, the module served as an initial point of departure in their AI-TPACK development; while it did not render participants fully“competent,”it functioned as a catalyst in introducing them to AI in educational contexts. This study contributes to the field of English Language Teaching by producing the first systematic, AI-focused professional development module designed specifically for English language instruction, developed in accordance with the ADDIE instructional design model, and by implementing it with English language teachers serving in MoNE-affiliated schools. The study is further expected to serve as a model for the future integration of AI related competencies into in-service teacher training programmes to be implemented under the auspices of the Ministry of National Education.