Yetişkinlerde sosyal medya kullanımının sürdürülebilir beslenme davranışları üzerine etkisi
The effect of social media use on sustainable nutrition behaviors in adults
- Tez No: 1009523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TOKPUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir beslenme, bireylerin sağlık gereksinimlerini karşılarken çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutları da kapsayan bütüncül bir yaklaşım olup, günümüzde sosyal medya bireylerin beslenme tercihlerini, yeme davranışlarını ve tüketim alışkanlıklarını etkileyen önemli bir iletişim mecrası haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde sosyal medya kullanım düzeyinin sürdürülebilir beslenme davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma özel bir beyin cerrahisi muayenehanesine başvuran 19-65 yaş arası 220 kişi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerin ile demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri, sosyal medya kullanımları, sürdürülebilir beslenme davranışları, besin tüketim sıklıkları ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketimleri veri toplama formu ile dijital ortamda elde edilmiştir. Çalışma bulgularına göre kadın bireylerin sürdürülebilir beslenme davranış ölçeği toplam puanı erkek bireylere göre önemli düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Tüm bireylerde sosyal medya kullanım ölçeği puanı ile sürdürülebilir beslenme davranış ölçeği puanı arasında negatif yönlü önemli bir ilişki bulunmuştur (r=-0,153, p<0,023). Erkek bireylerde sosyal medya kullanımı ile toplam yağ, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile C18:2 linoleik asit ve C18:3 alfa-linolenik asit, demir, çinko, çözünebilir lif, bitkisel protein ve oleik asit tüketimleri arasında önemli pozitif ilişkiler bulunduğu saptanmıştır (p<0,05). Kadınların yemek yeme hızı ile sosyal medya kullanım ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak önemli fark olduğu bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak; sosyal medya kullanımı ile sürdürülebilir beslenme davranışları arasındaki ilişki çok boyutlu olarak değerlendirilmelidir ve bu davranışlar cinsiyet ve diğer sosyodemografik ile davranışsal faktörlerden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable nutrition is a holistic approach that addresses environmental, economic, and socio-cultural dimensions while meeting individuals' health needs; today, social media has become a significant communication platform influencing individuals' dietary preferences, eating behaviors, and consumption habits. The aim of this study is to examine the effect of social media usage levels on sustainable nutrition behaviors in adults. The study was conducted on 220 individuals aged 19–65 who visited a private neurosurgery clinic. Demographic characteristics, anthropometric measurements, dietary habits, physical activity levels, social media usage, sustainable dietary behaviors, frequency of food consumption, and 24-hour retrospective food intake data were collected from the study participants via a digital data collection form. According to the study findings, the total score on the sustainable dietary behavior scale was significantly higher among female participants compared to male participants (p<0.05). A significant negative correlation was found between the social media usage scale score and the sustainable dietary behavior scale score among all participants (r=-0.153, p<0.023). In male participants, significant positive correlations were found between social media use and the consumption of total fat, monounsaturated and polyunsaturated fatty acids, omega-3 and omega-6 fatty acids, C18:2 linoleic acid and C18:3 alpha-linolenic acid, iron, zinc, soluble fiber, plant-based protein, and oleic acid (p<0.05). A statistically significant difference was found between women's eating speed and their social media usage scale scores (p<0.05). In conclusion, the relationship between social media use and sustainable dietary behaviors should be evaluated in a multidimensional manner, and these behaviors are influenced by gender and other sociodemographic and behavioral factors.