Üreme çağındaki kadınların mikrobiyota ve genital sağlık farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Assessment of microbiota and genital health awareness among women of reproductive age
- Tez No: 1009524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üreme çağındaki kadınların mikrobiyota ve genital sağlığa ilişkin farkındalık düzeyleri ile genital hijyen davranışlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın örneklemini, 18-49 yaş arası 231 kadın oluşturmuştur. Veriler, 8 Ocak 2024 ile 6 Mayıs 2024 tarihleri arasında Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde bir ilde bulunan eğitim ve araştırma hastanesinin kadın doğum kliniklerine başvuran ve araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan kadınlardan elde edilmiştir. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Mikrobiyota Farkındalığı Ölçeği (MFÖ) ve Genital Hijyen Davranışları Ölçeği (GHDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplarda t Testi, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların %46,3'ü 40-49 yaş aralığında olup, yaş ortalaması 37,59±8,11 yıldır. Mikrobiyota Farkındalığı Ölçeği (MFÖ) toplam puan ortalaması 66,24±11,85 olarak saptanmıştır. MFÖ genel bilgiler alt boyut puanı 23,59±4,36, ürün bilgisi alt boyutu 7,83±3,58, kronik hastalık alt boyutu 16,81±3,11, probiyotik ve prebiyotik alt boyutu 18,01±4,15 olarak belirlenmiştir. Genital Hijyen Davranışları Ölçeği'nin genel hijyen alışkanlıkları alt boyut puanı 49,68±5,96, adet hijyeni alt boyut puanı 34,10±4,47, anormal bulgu farkındalığı alt boyut puanı 13,05±2,12 ve toplam puanı 96,83±10,21 olarak bulunmuştur. Mikrobiyota Farkındalığı Ölçeği genel bilgiler alt boyut puanı ile genel hijyen alışkanlıkları, adet hijyeni, anormal bulgu farkındalığı alt boyutları ve Genital Hijyen Davranışları Ölçeği toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki saptanmıştır (p<0,05). Mikrobiyota Farkındalığı Ölçeği toplam puanı ile beden kitle indeksi(BKİ), gebelik sayısı ve doğum sayısı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca, Genital Hijyen Davranışları Ölçeği toplam puanı ile gebelik sayısı ve doğum sayısı arasında da istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki bulunmuştur (p<0,05). Regresyon analizi sonucunda, mikrobiyota farkındalığı ile genital hijyen davranışları puanı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (R=0,419, R2adjusted=0,172, F(1,229)=48,781; p=0,000). Mikrobiyota farkındalığı puanının, genital hijyen davranışları puanındaki değişimin %17,2'sini açıkladığı tespit edilmiştir. Katılımcıların mikrobiyotanın genital sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyleri genel olarak yeterli bulunmuştur. Kadınların büyük çoğunluğunun günlük yaşamda genital sağlığı koruyucu hijyen uygulamalarını benimsediği gözlemlenmiştir. Mikrobiyota bilgi ve farkındalık düzeyinin artması, genital hijyen davranışlarında olumlu değişikliklere yol açmaktadır. Hemşirelerin kadınlara mikrobiyota, genital sağlık ve doğru hijyen uygulamaları konusunda eğitim ve danışmanlık sunmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess women of reproductive age's awareness of microbiota and genital health, as well as their genital hygiene behaviors. The sample comprised 231 women aged 18 to 49 years. Participants were recruited from obstetrics and gynecology clinics at a training and research hospital in the Central Black Sea Region of Türkiye between January 8, 2024, and May 6, 2024, based on predefined inclusion criteria. Data collection instruments included a Sociodemographic Information Form, the Microbiota Awareness Scale (MAS), and the Genital Hygiene Behaviors Scale (GHBS). Analyses utilized descriptive statistics, Independent Samples t-Test, Pearson Correlation Analysis, and regression analysis. Of the participants, 46.3% were aged 40 to 49 years, with a mean age of 37.59 ± 8.11 years. The mean total score on the Microbiota Awareness Scale (MIS) was 66.24 ± 11.85. Subscale scores were as follows: general knowledge, 23.59 ± 4.36; product knowledge, 7.83 ± 3.58; chronic disease, 16.81 ± 3.11; and probiotic and prebiotic, 18.01 ± 4.15. The Genital Hygiene Behaviors Scale (GHBS) results indicated a general hygiene habits subscale score of 49.68 ± 5.96, a menstrual hygiene subscale score of 34.10 ± 4.47, an abnormal finding awareness subscale score of 13.05 ± 2.12, and a total score of 96.83 ± 10.21. A statistically significant, positive, and low-level correlation was identified between the general information subscale score of the Microbiota Awareness Scale and the subscales of general hygiene habits, menstrual hygiene, awareness of abnormal findings, and the total score of the Genital Hygiene Behaviors Scale (p<0.05). Additionally, a statistically significant, low-level, negative correlation was observed between the total score of the Microbiota AwarenessScale and body mass index (BMI), number of pregnancies, and number of births (p<0.05). Similarly, a statistically significant, negative, and low-level correlation was found between the total score of the Genital Hygiene Behaviors Scale and the number of pregnancies and births (p<0.05). Regression analysis demonstrated a significant relationship between microbiota awareness and genital hygiene behavior scores (R=0.419, R2 adjusted=0.172, F(1,229)=48.781; p=0.000), indicating that microbiota awareness accounted for 17.2% of the variation in genital hygiene behavior scores. Participants generally demonstrated sufficient knowledge and awareness regarding the effects of microbiota on genital health. The majority of women reported adopting hygiene practices to protect genital health as part of their daily routines. Increased knowledge and awareness of microbiota were associated with positive changes in genital hygiene behaviors. It is recommended that nurses provide education and counseling to women on microbiota, genital health, and appropriate hygiene practices.