Renal iskemi reperfüzyon hasarında mannitol ve mirabegronun hipoksi ile tetiklenen mekanizmalar ve anjiogenez açısından etkilerinin araştırılması
- Tez No: 1009528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Böbrek perfüzyonunun bozulduğu durumlarda, örneğin miyokard enfarktüsü, şok, böbrek transplantasyonu veya cerrahi işlemler sonrası İ/R (iskemi/reperfüzyon) hasarı, böbrek dokusunda mikrovasküler hasar ve inflamatuar değişimlere sebep olarak böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açar. İskemik süreçte serbest radikallerin, böbrek hasarına yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada rat renal İ/R modelinde mirabegron ve mannitol uygulamalarının İ/R ile ilişkili renal oksidan hasar üzerindeki etkilerini vazodilatasyon ve anjiyogenez mekanizmaları üzerinden araştırmak amaçlanmıştır. 12 haftalık 42 adet Wistar albino türü erkek rat Gazi Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi'nden (GÜDAM) temin edilerek, rastgele 7 (n=6) gruba ayrılmıştır (Sham, İ/R, Mannitol, Mirabegron, İ/R+Mannitol, İ/R+Mirabegron, İ/R+Mannitol+Mirabegron). İ/R prosedüründen 4 saat öncesinde 10 mg/kg mirabegron oral gavaj yoluyla, %20'lik mannitol 1 mL dozda iskemiden 15 dakika önce lateral kuyruk venlerinden intravenöz yolla bolus şeklinde verilmiştir. Sağ böbrek renal pedikülünün 30 dakika boyunca oklüde edilmiş, 24 saatlik reperfüzyon sağlanmıştır. 24 saatlik idrarda kreatinin, protein, KIM-1, serumda BUN, kreatinin, KIM-1 ve böbrek dokusunda HIF-1α (Hipoksi ile indüklenen faktör 1-alfa), Kaveolin-1, TIMP-1 ve TIMP-2 (Matriks metalloproteinaz doku inhibitörü 1 ve 2), vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyleri ölçülmüş, ayrıca böbrek dokularında kaveolin-1, TIMP-1, TIMP-2 düzeyleri immünohistokimyasal boyamalarla değerlendirilmiştir. SPSS paket programı ile gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için varyans analizi prosedürü uygulanmıştır. Gruplar arasında 24 saatlik idrar hacmi (p=0,000) ve idrar KIM-1 düzeyleri (p=0,000) bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. İdrar total protein (p=0,113) ve idrar total kreatinin (p=0,052), serum kreatinin (p=0,585), BUN (p=0,688), serum KIM-1 (p=0,658), mGFR (p=0,737) ve ACLARA (p=0,735), böbrek dokusunda HIF-1α (p=0,153), VEGF-A (p=0,491), Kaveolin-1 (p=0,610), TIMP-1 (p=0,284) ve TIMP-2 (p=0,097) düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Histopatolojik olarak İ/R hasarı doğrulanmış, tübüler hasar skorlarında, TIMP-1 ve TIMP-2 yaygınlık ve çarpım skorlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bu rat renal İ/R modelinde, mannitol, mirabegron ve bunların kombinasyonunun uygulamaları beklenenin aksine anlamlı bir nefroprotektif etki sağlamamıştır. Mannitol ve mirabegron verilen gruplarda serum kreatinin, BUN ve akut tübüler hasar belirteçlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmasa da, histopatolojik olarak tübüler nekroz ve interstisyel inflamasyon skorlarını iyileştirmediği, hatta daha kötüleştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In conditions where renal perfusion is impaired—such as myocardial infarction, shock, renal transplantation, or post-surgical ischemia/reperfusion (I/R) injury—microvascular damage and inflammatory alterations in renal tissue lead to renal dysfunction. During ischemic processes, free radicals are known to contribute to renal injury. In this study, we aimed to investigate the effects of mirabegron and mannitol administration on I/R-related renal oxidative damage in a rat renal I/R model, focusing on mechanisms involving vasodilation and angiogenesis. A total of 42 male 12-week-old Wistar albino rats were obtained from the Gazi University Experimental Animals Research Center (GUDAM) and randomly assigned to seven groups (n=6 per group): Sham, I/R, Mannitol, Mirabegron, I/R + Mannitol, I/R + Mirabegron, and I/R + Mannitol + Mirabegron. Mirabegron (10 mg/kg) was administered via oral gavage 4 hours before the I/R procedure, while 20% mannitol (1 mL) was administered as an intravenous bolus via the lateral tail vein 15 minutes before ischemia. The right renal pedicle was occluded for 30 minutes, followed by 24 hours of reperfusion. Over a 24-hour urine collection period, creatinine, total protein, and KIM-1 levels were measured. Serum levels of BUN, creatinine, and KIM-1 were also assessed. In renal tissue, levels of HIF-1α (hypoxia-inducible factor-1 alpha), Caveolin-1, TIMP-1 and TIMP-2 (tissue inhibitors of metalloproteinases 1 and 2), and vascular endothelial growth factor (VEGF) were analyzed. In addition, immunohistochemical staining was used to evaluate renal tissue expression of Caveolin-1, TIMP-1, and TIMP-2. Statistical analysis of group differences was performed using analysis of variance (ANOVA) in SPSS software. A statistically significant difference was observed in 24-hour urine output (p=0.000) and urinary KIM-1 levels (p=0.000). No statistically significant differences were detected in urinary total protein (p=0.113), urinary total creatinine (p=0.052), serum creatinine (p=0.585), BUN (p=0.688), serum KIM-1 (p=0.658), mGFR (p=0.737), ACLARA (p=0.735), or renal tissue levels of HIF-1α (p=0.153), VEGF-A (p=0.491), Caveolin-1 (p=0.610), TIMP-1 (p=0.284), and TIMP-2 (p=0.097) (all p>0.05). Histopathologically confirmed I/R injury showed statistically significant differences in tubular injury scores and in the extent and composite (product) scores of TIMP1/2. In this rat renal I/R model, administration of mannitol, mirabegron, and their combination did not provide a statistically significant nephroprotective effect, contrary to expectations. Although the changes in serum creatinine, BUN, and acute tubular injury markers were not statistically significant in the mannitol- and mirabegron-treated groups, histopathological analysis demonstrated that they did not improve—and in fact worsened—tubular necrosis and interstitial inflammation scores.