Miyopik glokom ve glokom olmayan miyop hastalarının tanısal mikrovasküler morfolojik değerlendirmesi: Geniş kapsamlı OKTA çalışması
Diagnostic microvascular morphological evaluation of myopic glaucoma and non-glaucomatous myopic eyes: A comprehensive optical coherence tomography angiography study
  1. Tez No: 1009531
  2. Yazar: KUDRET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMIDU HAMISI GOBEKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, miyopik glokomlu ve glokomu olmayan miyop hastalarda multimodal görüntüleme yöntemleri kullanarak mikroyapısal ve mikrovasküler değişiklikleri karşılaştırmak ve bu parametrelerin miyopik glokomun ayırıcı tanısındaki katkısını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel ve karşılaştırmalı çalışmada, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilen miyop hastaların tıbbi kayıtları incelendi. Çalışmaya ≥18 yaş, sferik eşdeğeri ≤ -0,50 diyoptri olan ve güvenilir görme alanı testi bulunan hastalar dahil edildi. Olgular miyopik glokom tanılı hastalar (Grup 1) ve glokomu olmayan miyop hastalar (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların ayrıntılı oftalmolojik muayene bulguları, Humphrey 24-2 SITA Standard görme alanı test sonuçları, spektral-domain optik koherens tomografi (OKT) ile ölçülen peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve maküler ganglion hücre kompleksi parametreleri ile optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile elde edilen peripapiller ve maküler vasküler dansite (VD) ölçümleri kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik veya non-parametrik testler kullanıldı; tanısal performans ROC eğrisi analizi ile değerlendirildi ve p<0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 102 hasta dahil edildi (Grup 1 = 51, Grup 2 = 51). Yaş ortalaması Grup 1'de 58,02±15,32 yıl, Grup 2'de 53,29±13,61 yıl idi (t=1,59; p=0,103). Komorbidite varlığı ve cerrahi öykü Grup 1'de anlamlı derecede daha sıktı (p = 0,019 ve p<0,001). Grup 1'de görme alanı parametreleri (MD ve VFI) anlamlı olarak daha kötü saptandı (p<0,001). Yapısal analizlerde global ve sektörel peripapiller RSLT kalınlıkları Grup 1'de belirgin derecede daha ince idi. Peripapiller ve maküler VD değerlerinde anlamlı azalma izlendi (p<0,001). FD-300 (fovea merkezli 300 µm damar yoğunluğu) parametresi ROC analizinde yüksek tanısal performans gösteren değişkenlerden biri olarak öne çıktı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde sferik eşdeğer (OR=0,654; p=0,032) ve komorbidite varlığı (OR=0,018; p=0,035) glokom varlığının bağımsız prediktörleri olarak belirlendi. Sonuç: Miyopik glokomda yalnızca peripapiller RSLT'de yapısal incelmenin değil, aynı zamanda maküler ve peripapiller mikrovasküler perfüzyon azalmasının da belirgin olduğu gözlenmiştir. Mikroyapısal ve mikrovasküler bütünlüğün birlikte bozulabileceği bu hasta grubunda, OKTA parametrelerinin, özellikle FD-300 ölçümünün, ayırıcı tanıda anlamlı katkı sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare microstructural and microvascular changes using multimodal imaging techniques in myopic patients with and without glaucoma, and to evaluate the contribution of these parameters to the differential diagnosis of myopic glaucoma. Materials and Methods: In this cross-sectional comparative study, medical records of myopic patients followed at the Department of Ophthalmology, Afyonkarahisar Health Sciences University, were reviewed. Patients aged ≥18 years with a spherical equivalent ≤ −0.50 diopters and reliable visual field tests were included. Subjects were divided into two groups: myopic glaucoma (Group 1) and non-glaucomatous myopia (Group 2). Data collected included detailed ophthalmologic examination findings, Humphrey 24-2 SITA Standard visual field results, peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) and macular ganglion cell complex parameters measured by spectral-domain OCT, and peripapillary and macular vessel density (VD) measurements obtained by OCTA. Intergroup comparisons were performed using appropriate parametric or non-parametric tests. Diagnostic performance was assessed by receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, with p < 0.05 considered statistically significant. Results: A total of 102 patients were included in the study (Group 1 = 51, Group 2 = 51). The mean age was 58.02±15.32 years in Group 1 and 53.29±13.61 years in Group 2 (t=1.59; p=0.103). The presence of comorbidities and history of surgery were significantly more frequent in Group 1 (p = 0.019 and p<0.001, respectively). Visual field parameters (MD and VFI) were significantly worse in Group 1 (p<0.001). In structural analyses, global and sectoral peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thicknesses were significantly thinner in Group 1. A significant reduction was observed in both peripapillary and macular vascular density (VD) values (p<0.001). In ROC analysis, the FD-300 parameter (vessel density within the 300 µm region centered on the fovea) emerged as one of the variables demonstrating high diagnostic performance. In multivariate logistic regression analysis, spherical equivalent (OR=0.654; p=0.032) and the presence of comorbidity (OR=0.018; p=0.035) were identified as independent predictors of glaucoma. Conclusion: In myopic glaucoma, not only structural thinning of the peripapillary RNFL but also a significant reduction in macular and peripapillary microvascular perfusion is observed. In this patient group, where both microstructural and microvascular integrity are impaired, OCTA parameters—particularly the FD-300 measurement—provide significant contributions to the differential diagnosis.