Eğitsel oyun kullanımının 6. sınıf öğrencilerinin denetleyici ve düzenleyici sistemler konusundaki akademik başarılarına etkisi
The effect of educational games use on the academic achievement of 6th grade students regarding control and regulatory systems
  1. Tez No: 1009530
  2. Yazar: NİHAL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın hedefi, eğitsel oyun yönteminin 6. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde“Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler”konusunun akademik başarı düzeylerine etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ili Esenler ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenimi süren 45 öğrenciye uygulanmıştır. Belirlenen iki şubeden biri deney grubu (23 kişi) biri ise kontrol grubu (22 kişi) şeklinde seçilmiştir. Toplam 6 hafta sürecek olan bu araştırmada akademik düzeyi değerlendirmek amacıyla ölçekler ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Deney grubunda mevcut eğitim programında yer alan“Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler”konusu eğitsel oyunla işlenmiş, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına uygun olarak yürütülmüştür. Çalışma, Kargın ve Gül (2021) tarafından geliştirilen“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı Başarı Testi”ile gerçekleştirilmiş ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde, eğitsel oyun yönteminin uygulandığı deney grubunda akademik başarının anlamlı bir şekilde yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the educational game method has an effect on the academic achievement levels of sixth-grade students in the subject of 'Control and Regulatory Systems' within the framework of the Turkey Century Education Model. The research was conducted with 45 students attending a state secondary school in the Esenler district of Istanbul. Two classes were selected, one as the experimental group (23 students) and the other as the control group (22 students). In this six-week study, scales measuring students' academic performance will be administered as pre-tests and post-tests. Using experimental and control groups in the study, the topic 'Control and Regulatory Systems' included in the unit will be taught using educational games in the experimental group. The traditional lecture method was also applied in the control group. The study will be analysed using the 'Our Body Systems and Health Achievement Test' developed by Kargın and Gül (2021) and the SPSS programme. The results of the research indicate that the educational game method is more effective than the traditional lecture method in improving academic achievement levels in science lessons.