Evaluation of appropriate cad software for architects
Mimarlar için uygun BDT yazılımı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 100954
  2. Yazar: SERTAÇ ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
MİMARLAR İÇİN UYGUN BDT YAZILIMI DEĞERLENDİRMESİ ÖZET Bu çalışmada bilgisayar destekli mimari tasarım programları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Günümüzde her alanda birer zorunluluk haline gelen bilgisayar kullanımı irdelenmiş, mimari alanda bilgisayar destekli tasarımın tanımı yapılmıştır. Birinci bölümde tezin konusu, mimari ifade ve grafiksel anlatımın tasarım ile ilişkisi ve bilgisayarın meslekte bir araç olarak kullanılması anlatılmıştır. İkinci bölümde bilgisayarın tarihsel gelişimi anlatılmış, teknolojinin ilerlemesini sağlayan adımlar yıl ve kişi düzeni ile anlatılmıştır. Modern bilgisayarın gelişimi ise beş aşamalı tarihsel gelişim içerisinde açıklanmıştır. Spor salonu büyüklüğündeki ilkel bilgisayarın kırk yıl içerisinde cebe sığacak kadar küçük ve ilk prototiplerinden milyonlarca kez hızlı olduğu bu gelişme sürecinde ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde grafiksel anlatımm tarihin ilk günlerinden günümüze olan yolculuğu, matematiksel ve matematiksel olmayan yaklaşımlar, bilgisayar destekli tasarım kurgusu içerisinde anlatılmıştır. Bilgisayar destekli tasarımın bugünü ve geleceği açıklanmış, mimarlık ile bilgisayar destekli tasarımın ilişkisi detaylı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde bilgisayar destekli tasarım programlarının özellikleri ve içeriği ele alınmıştır. Kullanıcı ara birimlerini oluşturan elemanlar, bilgisayar donanımları; bilgisayar destekli tasarım programım en yüksek performansla çalıştırabilecek değerler verilmiştir. Bilgisayar destekli tasarım piyasasındaki durum genel olarak ele alınmıştır. Kullanıcı grupları, iki ve üç boyutlu modelleme ve bilgisayar destekli tasarım programım oluşturan temel birimler incelenmiştir. Bu bölümün sonunda ise ileri bilgisayar destekli tasarım programlarının içeriği anlatılmış, özellikle internet, web uygulamaları, çoklu kullanım ve akıllı iki ve üç boyutlu objeler irdelenmiştir. Sanal gerçeklik ve canlandırma, içeriğini oluşturan teknik ve birimlerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde bu çalışmada izlenen metot ve adımlar açıklanmış, yapılan anketlerin yöntemleri anlatılmış, bu anketlerin amaçlan ve uygulama alanları ele alınmıştır. xıAltıncı bölümde bilgisayar destekli tasarım programı üreticilerine yöneltilen anketin içeriğindeki tüm sorular ve alt başlıkları anlatılmış, ankette yer alan elli programın tüm özellikleri bu ankette elde edilen değerler yoluyla grafiksel olarak ifade edilmiştir. Bu alt başlıkların dördüncü bölümünde yer alan bilgisayar destekli tasarım programım oluşturan karakteristik özellikler ile aynı olması ön görülerek, değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümün sonunda ise birinci anketten çıkan sonuçlara yer verilmiştir Altıncı bölümün son kısmında bu tezde incelenen elli program arasından dört seçilmesindeki amaç anlatılmıştır. Bu dört programın kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda elde edilen bulgular yüzdeler ile ifade edilerek değerlendirilmiş ve ulaşılan sonuçlar mimari tasarım ilkeleri doğrultusunda irdelenmiştir. Yedinci ve son bölümde bu tezde varılan sonuçlar ve öneriler açıklanmış, bilgisayar destekli tasarım programı seçimimde mimarın sorumlulukları ve beklentileri prtaya konmuştur. xıı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF APPROPRIATE CAD SOFTWARE FOR ARCHITECTS SUMMARY In this study a research is conducted on computer aided architectural design software. Computer usage that became a must in every sector in recent days is examined and the definition of computer aided architectural design is made. In the first part, the subject of the thesis, the relation between architectural expression and graphical representation in designs, the usage of computers as tools are explained. In the second part, the historical development of computers is explained; the steps that supply the development of technology are detailed in relation to year and people. The development of modern computers is clarified in order to five phases of historical progress. The development of primitive computers is explained from gymnasium size to the modern computer that is pocket size and faster millions of time than the first prototype 40 years ago. The journey of graphical representation from the starting point in the history to present, mathematical and non-mathematical approaches is explained in the third part. Present progress and feature of computers are clarified. Then the relations between architecture and computer aided design is explained in details. In the fourth part, the characteristics and contents of computer aided design software are explained. The elements that form the user interface; the values of the hardware components that run the computer aided design software in high performance are indicated. General situation in the computer aided design market is explained. User groups, 2D and 3D modeling and the main units that constitute the computer aided design software are studied. At the end of this part, the content of advanced computer aided design software are described. Especially Internet, web applications, multi user networking and intelligent 2D, 3D objects are explained. Virtual reality and animation are explained with the techniques and units that form their content. In the fifth part, the method of the study is explained, the steps of the questionnaires are detailed, and the aim and the application areas of these questionnaires are stated. IXIn the sixth part, the questions and their subtitles in the content of the questionnaires asked to the manufacturers of the CAD software are explained. All the features of fifty software in this questionnaire is defined in graphical form in relation to values are obtained from this questionnaire- 1. Evaluation is made in order to identify the characteristic features of CAD software explained in the fourth part. After these evaluations there are results of the first questionnaire. At the end of the sixth part, selection of four programs among the fifty software is explained. After this explanation the characteristics of these four programs are given. The findings that are obtained from the questions asked to these four program users are analyzed. The evaluation of the results is made in relation to the analysis of findings. At the seventh and the last part, conclusions reached in this research and the results are explained. The responsibility and expectations of architects in the selection of CAD software is described. x