İç mekanda kullanılabilecek duvar kaplama malzemelerinin akılcı seçim açısından değerlendirilmesi
A Method of analysis and evaluation for the wall covering materials that may be used in the interior
  1. Tez No: 100959
  2. Yazar: ARZUHAN BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İÇ MEKANDA KULLANILABİLECEK DUVAR KAPLAMA MALZEMELERİNİN AKILCI SEÇİM AÇISINDAN ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Çalışmada, iç mekanda kullanılabilecek duvar kaplama malzemelerinin seçimi için bir analiz ve değerlendirme yöntemi ortaya koymak ve bu yönteme bağlı olarak çeşitleri ve özellikleri gün geçtikçe artan duvar kaplama malzemelerinin seçiminde akılcı kararların alınmasını sağlamak amaçlanmıştır. Birinci bölümde, tezin yapılış amacı, önemi, yöntemi, kapsamı, sınırlılıkları ve konu ile ilgili tanımlarına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, çalışmada yer alacak olan iç mekanda kullanılabilecek duvar kaplama malzemeleri için, sınıflandırma sistemleri incelenip irdelenmiş ve bir öneri sistem oluşturulmuştur. Çalışmada kolaylık sağlaması amacıyla oluşturulan sınıflandırma sistemi“gereç bazında”,“parça bazında”ve“kullanım yerine göre”olmak üzere üç başlık altında toplanmıştır. Üçüncü bölümde, iç mekanda kullanılan duvar kaplama malzemelerinden çalışma kapsamına alınanlar analiz edilerek, genel bir bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, malzeme seçimi için geliştirilen yöntemler ve bu yöntemlerde kullanılan çeşitli teknikler incelenmiştir. Bu yöntem ve tekniklerden, bir sonraki bölümde, iç mekanda kullanılabilecek duvar kaplama malzemelerinin değerlendirmesi için oluşturulacak yöntemin çeşitli aşamalarında yararlanılmıştır. Beşinci bölümde, iç mekanda kullanılabilecek duvar kaplama malzemelerini değerlendirme yöntemi tanımlanmıştır. Bu yönteme göre bölüm, değer kriterlerinin belirlenmesi, ölçülendirilmesi ve malzemelerin karşılaştınlması-seçimi şeklinde üç adımdan oluşmaktadır. İlk adımda, sınıflandırma kapsamına alman malzemeleri değerlendirmede kullanılacak değer kriterleri tanımlanmıştır. İkinci adımda, ilk adımda belirlenen değer kriterlerinin önem ağırlıklarının belirlenmesi, belirlenen seçeneklerin aralıklı ölçekte yarar puanlarının verilmesi ve seçeneklerin kullanım ve değişim değerlerinin bulunması şeklindeki üç aşamada değer kriterlerinin ölçülendirmesi yapılmaktadır Üçüncü adımda ise, bir önceki adımdaki seçeneklerle ilgili sonuçlar karşılaştırılarak aralarında bir seçim yapılmaktadır. Altıncı bölümde, sonuçlar ve öneriler, Ek' inde ise iç mekanda bölme duvar olarak kullanılabilecek bileşen düzeyindeki seçeneklerin ön eleme tabloları ve tez çalışmasında sınıflandırma kapsamına alman duvar kaplama malzemeleriyle ilgili standartlar yer almaktadır. XII
Özet (Çeviri)
A METHOD OF ANALYSIS AND EVALUATION FOR THE WALL COVERING MATERIALS THAT MAY BE USED IN THE INTERIOR SPACES SUMMARY The aim of this study is to develop a method of analysis for the evaluation of the wall covering materials used in interior spaces in order to help decision makers choosing efficiently these materials whose features change day by day. The study consists of six sections. In the first section, the aim, significance and limitations of the study were given and some definitions related to the subject were presented. In the second section, existing classification systems were investigated and a more efficient method was proposed. The proposed method was undertaken under three headings : Classification in terms of raw materials, used components and location. In the third section, the wall covering materials included in this study were introduced and general information was presented. In the forth section, methods developed for choosing the material and various techniques employed in these methods have been examined. These techniques and methods were used to create some of the steps of the evaluation method newly developed. In the fifth section, the evaluation method for choosing the wall covering materials was defined. It was considered in three steps according to the criteria preferred. In the first step, the criteria which will be used to evaluate the materials are decided. In the second step, the criteria defined in the first step are assessed in three phases namely, evaluating the significance of each criteria, assigning a benefit point to each choice, and determining the use and variation value of the choices. In the third step, the results of the second step are analysed and a selection is made accordingly. In the sixth section, results and recommendations were summarised. Material preselection tables for partition walls in component level together with standards for wall covering materials were presented in appendices. xni