Çözülebilen maddelerin dalga etkisi ile boyuna türbülans difüzyonu ve dispersiyonu
Turbulent diffusion and dispersion of soluble matters by means of waves
  1. Tez No: 100957
  2. Yazar: ABDÜSSELAM ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÇÖZÜLEBİLEN MADDELERİN DALGA ETKİSİYLE BOYUNA TÜRBÜLANS DİFÜZYONU VE DİSPERSİYONU ÖZET Doğal güzelliğe ve kaynaklara sahip olan denizlerin önemi günümüzde daha da iyi anlaşılmaktadır. Son yıllarda denizlerin bilinçsizce kirletilmesiyle bu imkanlar yok olmaya yüz tutmuştur. Kısıtlı olan doğal kaynakların yalnız bugünler için olmadığı da herkesçe bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı denizlere yapılan deşarjların oluşturduğu kirliliklerin dalgalarla nasıl iletildiğinin incelenmesidir. Deniz şartlarının önemli bir elemanı olan dalgaların atık tarlasının dispersiyonunda önemli bir rolü vardır. Çalışmada atık tarlasındaki atıkların dalga etkisi altında nasıl bir mekanizmayla taşındığı belirlenmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dalgaların dispersiyon üzerindeki etkisiyle ilgili çalışmalar kritik edilmiştir. Yapılan literatür çalışması sonunda bu konu üzerinde çok az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. İkinci ve üçüncü bölümde dalga hareketi mekaniği ve dalga kırılması olayı hakkında bilgi verilmiştir. Dalgaların özellikleri, tanımlar ve dalgaların hareketine ait bir takım teoriler bu bölümde sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise dalgalarla madde iletimi üzerinde bir dizi deneysel çalışma yapılmıştır. Durgun su ortamındaki madde iletimi ile dalgalı su ortamındaki madde iletimi kıyaslanmıştır. Dalgalı su ortamında maddenin daha hızlı iletileceği ve yüksek derecede bir seyrelme olacağı sonucuna varılmıştır. Yine aynı bölümde, dalga etkisiyle nasıl bir taşınım mekanizması oluştuğu yapılan testler sonucunda belirlenmiştir. Tatbikatta da en uygun deşarj derinliğinin tespiti son derece önemlidir. IXAtık maddenin emniyetli bir derinlikte kalacağı ve yeterli bir seyrelme yapacağı deşarj derinliği araştırılmıştır. Yapılan testler sonucunda en uygun deşarj derinliğinin, su derinliğinin %69'u oranında olduğu bulunmuştur. Dalga hareketinin artmasıyla atık tarlasının dağılımı gözlenmiştir. Dalga dikliğinin artırılması sonucunda iletimin hızlandığı gözlenmiştir. Beşinci bölümde ise deneysel çalışmalarda bulunan sonuçların bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu sonuçların geçmişte muhtelif araştırmacılar tarafından ortaya konulan bazı sonuçlar ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TURBULENT DIFFUSION AND DISPERSION OF SOLUBLE MATTERS BY MEANS OF WAVES SUMMARY The importance of the natural beauty and the resources of the seas are most understood these days. In recent years unconscious contamination of the seas has resulted in the vanishment of these resources. It is a well-known fact that these limited natural resources are not only confined to present days. The aim of this study is to examine the mode dispersion of the contaminants formed as a result of discharges to the sea. Waves; the important elements of sea condition, have a crucial influence in the dispersion of the wastefields. In this study the transport mechanism of the waste matter within the wastefield, under the wave influence is determined. The study consists of five main sections. In the first section, the effects of the waves over dispersion is criticised. Literature study has revealed the fact that too little studies were conducted on this particular issue. In the second and third sections, information is given on the wave motion mechanics and wave refraction. This is the section where the characteristics of the waves, definitions and theories associated with wave motions are given. In the fourth section, consequent experimental studies are conducted on matter transport via waves. Comparisons are made with the respect to the matter transport in stagnant water versus unstilled wavy water. It has been concluded that the faster transport of matter and higher dillution occur in nonstill wavy water medium. Again in the same section with reference to the xiexperiments conducted the transfer mechanism under the influence of waves is specified. In practice, it is very important to determine the most suitable discharge depth. The depth in which the waste matter is to remain securely and the adequate discharge depth in which satisfactory dillution is to be achieved was investigated. With regards to experiments conducted; the most suitable discharge depth was found to be 69% of the water depth. It has been observed that wastefield dispersion range is related with the increasement of the wave motion. Increasing the wave steepness has resulted in an increase in the transportation of the matter. In the fifth section an assesment of the results found in the experimental studies has been done. These results were found to be in harmony with some of the results found in the past by various different investigators. XU