Glory to Motherland: Putin's grand strategy
Anavatan'a şan: Putin'in büyük stratejisi
  1. Tez No: 1009606
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR A. ONEA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez büyük strateji literatürüne özgün bir katkı sunarak büyük stratejinin bir fikir veyahut prensipten mi yoksa bir patern/örüntüden mi oluştuğu tartışmasını incelemektedir. İlk olarak büyük stratejinin nasıl işlediği sorusu sorularak yola çıkılmaktadır. Bu bağlamda Vladimir Putin bir örnek olarak seçilerek, Putin'in büyük stratejisi olup olmadığı incelenmektedir. Devamında Putin'in büyük stratejisi varsa, o zaman ne tür bir büyük stratejisi olduğu ele alınmaktadır. Bu çerçevede önce Putin'in büyük stratejisini tespit etmekte, ardından söz konusu stratejiyi değişim ve süreklilik bağlamında analiz etmektedir. Bu sayede temel hedeflerinin tutarlı/sürekli olup olmadığını veya benimsediği yaklaşımın zaman içinde evirilip evirilmediğini ortaya koymaktadır. Bunu yapabilmek için de bu çalışma bilgisayar destekli tematik analiz yöntemini kullanmaktadır. İlgili veri analizini gerçekleştirebilmek için Putin'in başlıca konuşmalarının resmi tutanakları dikkatli bir biçimde incelenmiş ve toplanmıştır. Ayrıca eklektik bir şekilde karşılaştırmalı vaka analizi de araştırma kapsamına eklemlenmiştir. Böylelikle ilk olarak büyük strateji tespit edilmekte ardından vaka analizi ile değişim ve süreklilik incelenmektedir. Putin'in diskuru benimsediği büyük stratejinin, Rusya'yı uluslararası sistemde bir etki merkezi haline getirmek ve küresel güç statüsüne ulaştırmak etrafında şekillendiğini göstermektedir. Filhakika 1990'larda yakinen müşahede edilen zayıflığı ve zafiyeti tersine çevirmek; güçlü, modern ve müreffeh bir Rusya inşa etmektedir. Kısacası, Anavatan'a şan katmaktadır. Dahası, bu çalışma Putin'in büyük stratejisinin temel prensiplerinin (hedefler, araçlar ve meydan okumalar), zaman içerisinde değişmediğini, sabit kaldığını; büyük stratejisinin kapsayıcı büyük/grand bir prensip/fikir/idea etrafında dizayn edildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak büyük strateji büyük bir paternden/örüntüden ziyade büyük bir fikir/prensip şeklinde işlemektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation provides an original contribution to the grand strategy literature by exploring the debate on whether grand strategy is a principle or a pattern. First, it starts by asking how grand strategy works? In this context, Vladimir Putin is chosen as an example and it is scrutinized whether he has a grand strategy or not. Relatedly and a follow up, this study seeks to address if Putin has a grand strategy, then what kind of grand strategy does he have? Herein, it first detects Putin's grand strategy and then examines the accounts of changes and continuities. Thus, it explores whether his objectives have remained consistent or whether his approach has evolved over time. To accomplish this, this dissertation utilizes computer-assisted data analysis, more particularly the computer-aided thematic analysis. Within this framework, the official transcripts of the president Vladimir Putin's major speeches are elaborately collected. Also with an eclectic way, it incorporates comparative case study. Hereby, Putin's discourse reveals that his grand strategy revolves around making Russia a center of influence and achieving a global power status. Hence, reversing the Russian weakness experienced during the 1990s and establishing strong, modern, and prosperous Russia. In short, bringing glory to the Motherland. Moreover, this study puts forth that the fundamental principles of Putin's grand strategy have remained constant (goals, means, and challenges), and herewith, his grand strategy is determined with regards to an overarching idea. Therefore, his grand strategy works more like a grand principle rather than a grand pattern.