Doğalgaza farklı seviyelerde hidrojen katılmasının bir kombi ısıtıcısının emisyonları ve performansı üzerindeki etkisinin teorik analizi
Theoretical analysis of the effects of different levels of hydrogen addition to natural gas on the emissions and performance of a combi heater
  1. Tez No: 1009605
  2. Yazar: DOĞUKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel enerji dönüşümü sürecinin hız kazanmasıyla birlikte, fosil yakıt bağımlılığının azaltılması ve sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması günümüzün en kritik mühendislik problemleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, temiz enerji taşıyıcısı olarak önemi artan hidrojen, mevcut enerji altyapısına entegrasyonu açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hidrojenin doğalgaza belirli oranlarda karıştırılmasının bir kombi ısıtıcısının yanma karakteristiği, emisyon performansı ve malzeme uyumluluğu üzerindeki etkileri araştırılmış ve sistem performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, bir yanma odası geometrisi referans alınarak, farklı ısıl güç seviyeleri ve hava fazlalık katsayıları altında hidrojen-metan kompozit yakıtının yanma süreçleri sayısal olarak incelenmiştir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) tabanlı yazılım kullanılarak gerçekleştirilen modellemede, türbülanslı akış koşulları ve kimyasal reaksiyon mekanizmaları birlikte ele alınmıştır. Bu çerçevede, yanma odası içerisindeki sıcaklık dağılımları, hız alanları ve NOₓ oluşum bölgeleri sistematik bir yaklaşımla modellenmiştir. Hidrojenin yüksek reaksiyon hızı, geniş tutuşma sınırları ve düşük karbon içeriği, yanma verimini artırırken karbon kaynaklı emisyonların önemli ölçüde azaltılmasına katkı sağlamıştır. Sayısal analizler sonucunda, hacimsel hidrojen oranının %0'dan %40'a yükselmesiyle maksimum alev sıcaklığının %5 oranında arttığı, CO₂ emisyonlarının %59 azaldığı, buna karşın NOₓ emisyonlarının 15,93 ppm'den 58,57 ppm'e yükseldiği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, ısıl verimi artıran ve uluslararası standartlara uygun Wobbe indeksi değerine sahip hacimsel %20 hidrojen karışım oranı, mevcut sistem bileşenlerinde yapısal modifikasyon gerektirmeksizin uygulanabilecek optimum çalışma noktası olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of the global energy transition, reducing fossil fuel dependency and limiting greenhouse gas emissions have become among the most critical engineering challenges of our time. In this context, hydrogen, which is gaining importance as a clean energy carrier, constitutes a significant research area in terms of its integration into existing energy infrastructure. In this study, the effects of blending hydrogen with natural gas at various ratios on the combustion characteristics, emission performance, and material compatibility of a combi boiler were investigated, aiming to improve system performance. Within the scope of the study, the combustion processes of hydrogen-methane composite fuel were numerically examined under different thermal power levels and excess air coefficients, using a combustion chamber geometry as reference. In the modeling performed using Computational Fluid Dynamics (CFD) based software, turbulent flow conditions and chemical reaction mechanisms were considered together. Within this framework, temperature distributions, velocity fields, and NOₓ formation zones within the combustion chamber were modeled through a systematic approach. The high reaction rate, wide flammability limits, and low carbon content of hydrogen contributed to increasing combustion efficiency while significantly reducing carbon-based emissions. As a result of numerical analyses, it was determined that increasing the volumetric hydrogen ratio from 0% to 40% led to a 5% increase in maximum flame temperature and a 59% reduction in CO₂ emissions, whereas NOₓ emissions increased from 15.93 ppm to 58.57 ppm. Consequently, the volumetric 20% hydrogen blend ratio, which enhances thermal efficiency and possesses a Wobbe index value compliant with international standards, was identified as the optimum operating point that can be implemented without requiring structural modifications to existing system components.