Yetkinlik analizi ve bankacılık sektörü uygulaması
Competence analysis & banking sector application
- Tez No: 100961
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
YETKİNLİK ANALİZİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜ UYGULAMASI ÖZET Bu çalışmada, yetkinlik analizi yöntemi ile firma içinde temel yetkinliklerin ve temel ürünlerin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Yetkinlik analizi ile ilgili yapılan araştırmalar ışığında yöntemler belirlenmiştir. Firmaların rekabetçiliği ve yetkinlik tabanlı çeşitlendirme ile rekabetçiliğin artırılması için iç ve dış yetkinlik analiz teknikleri tespit edilmiştir. Bankacılık sektörü uygulamasında, Türkiye' deki 14 bankanın mevcut 1 1 ürün açısından bibliometrik analizleri ile yetkinlikleri ve temel ürün potansiyelleri değerlendirilmiştir. Söz konusu analizler için ilgili bankaların yayınları incelenmiş, ancak makalelere dağınık ve kayıtsız olduklarından ulaşılamamıştır. Bu nedenle sadece bankaların yayınlamış oldukları kitaplar değerlendirmeye alınmıştır. Sektör içinden ve dışından kişilere yöneltilmiş anketlerden alınan sonuçlar ile bibliometrik analiz çıktıları karşılaştırılarak, güvenilirlik değerlendirmesi yapılmıştır. İç yetkinlik analizi olarak Orta ölçekli bir Banka bünyesinde beş metodlu“Takım Çantası”yöntemi uygulanmıştır. Söz konusu yöntem için 11 ürünün kaynak ve beceri diyagramları, bankalar ve müşteriler açısından ürün-fayda değerlendirmeleri ve ilişki matrisi düzenlenmiştir. İç yetkinlik analizinden alınan sonuçlar doğrultusunda, Banka' nın mevcut becerileri, mevcut ürünlerinin yetkinlikleri ve temel ürün olma eğilimleri tespit edilmiştir. Pazar içinde yer alan 8 ve dışında yer alan 2 yeni ürünün Banka bünyesinde mevcut beceriler ile geliştirilebilmesi durumu ve geliştirildiği taktirde söz konusu ürünlerin temel yetkinlik sağlama ve/veya temel ürün olabilme eğilimleri incelenmiştir. Bu çalışmaya hazırlık olarak yine söz konusu yeni ürünlerin kaynak ve beceri diyagramları, bankalar ve müşteriler açısından ürün-fayda değerlendirmeleri yapılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen çıktılar yorumlanarak rekabetçi pazarda Banka' nın yetkinlik sağlamaya yönelik yapısı ile ilgili sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPETENCE ANALYSIS AND BANKING SECTOR APPLICATION SUMMARY In this study using the competence analysis, core competence and core product evaluations in the firm are obtained. In respect of research in competence analysis, methods are established. In order for the competitiveness of the firms and increasing that competitivenes by competence based diversification, internal and external competence analysis are provided. As banking sector application, core product opportunities of 14 banks in Turkey in terms of 11 products are evaluated by bibliometric analysis. In order for these analysis, publish of these banks are examined, however, related articles are not reached because of being disorganized and unregistered. Therefore, only the books published by these banks are put into use. Comparing the outputs of the bibliometric analysis and the survey results directed to the people inside and outside of the sector, reliability analysis are done. As internal competence analysis, a“toolkit”with five methods are carried out in a medium-size Bank. In order for these analysis, source and skill diagrams and customer and bank oriented product-use evaluations and relation matrix are established. Further to the results of internal competence analysis, the Bank' s current skills, competence of its current products and their tendency to be core products are obtained. Lastly, the opportunities of 8 new products from inside of the market and of 2 new products from outside of the market to be produced in the-Bank and if produced, tendency of the new products to be core products and/ or to provide core competence are established. Once again, source and skill diagrams and customer and bank oriented product-use evaluations are prepared to be inputs for the study. The outputs of the analysis are commented and results to gain competence all over the Bank in the competetive market are obtained. XI