Bankacılık sektöründe başarı değerlemesi
Performance measurement for financial institutions
- Tez No: 120474
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Finansal kurumların ülkemizde yeterince gelişmemiş olması sebebiyle fon sahipleri ile ihtiyaç duyanlar arasındaki bağı kurmada bankalar büyük rol üstlenmektedir. Özellikle ticari bankalar bu bağı kredi sunma ve mevduat toplama dışında çeşitli bankacılık ürünleri sunarak geniş müşteri kitlelerine ulaşabilmektedir. Bankaların geniş müşteri kitlelerine ulaşmada şubelerin payı büyüktür. Buda banka şubelerini daha farklı açılardan değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır. Bankaların ülke ekonomisi içinde farklı işlevleri bankaların örgüt yapılarına da yansımaktadır. Banka üst yönetimi, banka şubelerini hedefleri doğrultusunda yönlendiren bir güçtür. Ancak bankaların içinde bulundukları mevzuat ve çalışma koşulları nedeniyle banka örgüt yapılarını merkezden yönetime veya yerinden yönetime sahip örgüt yapısı olarak nitelendirmek oldukça güçtür. Ancak bankalar, hizmetlerinin sunulmasında ve hedeflerin gerçekleştirilmesinde alt birimlerden (merkez veya şube birimleri) faydalanır ve bu hedeflerin yerine getirilmesinde çeşitli araçlar kullanarak alt birimleri yönlendirirler. Bu araçların iki uç noktası göze çarpar. Ya şubeleri merkeze çok bağımlı birimler şeklinde örgütleyip, şube yöneticilerine mevduat, kredi, müşteri sayısı gibi hedefler vererek yönetmek. Ya da şubeleri tam bir kar merkezi olarak niteleyip, şube yöneticilerini fon transfer ftyatlamasının bir modeli olan istismar faizi uygulaması ile hedeflere yöneltmek. Bankacılık sektöründe, Fon Transfer Alanı ve Teknik Hizmet Alanı olmak üzere iki üretim alanından söz etmek mümkündür. Esas üretim olan paranın dönüşüm fonksiyonlarının geliştirildiği soyut etkinlik alanı fon transfer alanı şeklinde adlandırılırken, bu alanının faaliyetlerinin sürdürülmesi için gerekli işgücü, malzeme tüketimleri ve diğer işletme giderleri Teknik Hizmet Alanında meydana gelmektedir. Özellikle Fon Transfer Alanı içinde gerçekleşen parasal transferlerin fiyatlandırılması, kar rakamı üzerinden başarı ölçümü açısından da dikkate alınması gereken bir araçtır. Parasal transferlerin gerçekleştiği merkez pazarlama birimleri (Genel Müdürlük seksiyonları) ve şubeler faaliyetleri sonucunda banka genel karlılığına katkıda bulunan birimlerdir. Bu nedenle bankaların başarısının ölçümünde şubelerin başarısı daha öne çıkmaktadır. Bu katkının ölçülmesinde İstismar faizi veya iç faiz oranı isimleriyle de karşımıza çıkan fon transfer fiyatlamasında piyasa fiyatlarının esasalınması ve buna göre toplam karlılık içinde, bankanın banka olmaktan sağladığı katkı ile, pazarlama birimi olan şubelerin katkısını belirlemek mümkün olabilecektir. Bankacılık sektöründe; ürünler, müşteriler ve şubeler karlılığın ölçüldüğü temel alanlardır. Sektöre yönelik başarı ölçümlerinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları parametrik ve parametrik olmayan yöntemlerle oran analizi yöntemidir. Çalışmada oran analizi tekniği kullanılarak bankaların başarılarının göstergeleri olan etkinlik ve karlılıklarının ölçülmesi için kullanılacak fınansal oranlar önerilmiştir. Verim ve girdilerden yararlanma kavramları, üretim sürecinde, üretim kaynaklarından yararlanabilme etkinliğini gösteren bir başarı ölçüsüdür. Bu açıdan bankacılık sektöründe üretim faktörlerinden biri olan işgücü (personel) yarattığı üretim sonucu (çıktı) olan ortalama bilanço toplamı veya kar rakamı üzerinden değerlendirilmiş ve girdi ve çıktı ilişkileri kurularak oran analizi tekniği çerçevesinde verimlilik analizleri yapılmıştır. Karlılık durumunun analizinde, girdi olan işletmenin özkaynak ve yabancı kaynaklarını kullanarak, ne ölçüde çıktı veya kar elde ettiğinin ölçümü amaçlanır. Bu nedenle bankacılık sektöründe karlılık durumu üretim alanlarının gelir ve giderleri neticesinde her bir üretim alanın sağladığı katkı ve maliyet (teknik hizmet alanı maliyeti) ile birlikte bilanço toplamı (aktif veya pasif toplamı) dikkate alınarak gelir marjlarının oluşturulmasını ve özkaynakların karlılığını içermektedir. Başarı, işletme hedefleri doğrultusunda karlılık ve verimliliğin bir arada bulunduğu durumda ortaya çıkacaktır. Başarı açısından verimlilik olmadan karlılık, karlılık olmadan da verimlilik bir anlam taşımayacaktır. Verimlilik ve karlılık şubeler düzeyinde ölçülürse, bankanın hangi birimlerinin banka karına veya verimine ne ölçüde katıldıkları ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The banks have a great role to make business connections between Hind owners and people who need money cause of financial institutions not sufficiently qualified and developed in our country. Especially, commerciei banks are be able to reach a wide range of lient using this business connection except serving credit and deposit. The branches have a great share to get contact with wide range of clients of the banks. The banks differ from other business organisations simply, because they have different functions in the economy. This difference is to be reflected to the organizational structure of the banks. The management group of the bank is a powerful! mechanism which governs the bank in its own aim. That" s why it's very hard to discribe the organizational structure of the banks as centralized or decentralized. However banks, utilize subsidiary business in presentation of their services to reach their goals where give direction to subsidiary businesses using various means. These means are to determine the quantities and fund transfer pricing. The fund transfer which come true between business lines, also effects the financial statements and the profit of them. Because of this the business lines (especially branches) performance become evident bank's overall performance. To measure the contribution of business lines to overall profit by using multiple pool, matched maturity funding method which takes care the slopping yield curve, it is possible to divide overall profit into two parts; structural contribution and conditional contribution. Performance is to reach the goals which have been decided before. Different methods can be used to measure the performance. Just like other institutions banks also bring profit by using production factors (like capital and labour). So that performance carry out profitability and efficiency. Efficiency and use of inputs concepts are measure of performance which indicates the utilizing of production factors effectively. Therefore, labour, one of the production factor, is taken as input and weighted avaradgeof balance sheet is taken as output. The efficiency analysies have been discribed as by dividing output to inputand by explaining the relationship between the input and output with the asistance of the ratio analysies. In profitability analysies, by using equity and liabilities, which is taken as input, how is the profitability sitituation is measured. Therefore, the profitability analysies for financial institutions, includes return of equity and return of assets with comparing to income and expenses by the production areas. Performance, will come out, when the profitability and efficiency are both occured accourding to the institution goals, at the same time. From the point of wiev of performance there will be no meaning of profitability without efficiency or vice versa.