The effect of multisensory approach-based activities on the 6th grade learners of English with specific learning difficulties in inclusive classrooms
Çoklu-duyusal yaklaşım temelli etkinliklerin kapsayıcı sınıflarda özel öğrenme güçlüğü olan 6. sınıf öğrencileri üzerinde etkisi
- Tez No: 1009623
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kapsayıcı sınıflarda özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dil becerileri üzerindeki çoklu duyusal yaklaşıma dayalı farklılaştırılmış etkinliklerin etkisini incelemiştir. Bu amaçla, tek gruplu karma yöntemli bir müdahale vaka çalışması düzenlenmiş ve süreç başlangıcında ve sonunda öğrencilere uygulanan bir başarı testi; müdahaleden önce öğrencileri tanımak ve sürecin sonundaki algılarını anlamak için ebeveynler ve öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve dersler boyunca öğretmenlerden toplanan gözlem formları aracılığıyla nicel ve nitel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma, bir akademik dönem boyunca 5 öğrenciyle yürütülmüştür. Ön görüşmelerden elde edilen verilere dayanarak, ilk 5 üniteyi kapsayan ders kitabı etkinlikleri, birden fazla duyuyu harekete geçirecek şekilde uyarlanmış ve sınıflarda kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, sürecin öğrencilerin kelime bilgisi ve dilbilgisi ile okuma, dinleme ve konuşma becerileri üzerindeki etkileri çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of differentiated activities based on the Multi-sensory Approach on the English language skills of 6th-grade students with specific learning difficulties (SpLDs) in inclusive classrooms. For this purpose, a single group mixed-methods intervention case study was organised to collect and analyse quantitative and qualitative data through an achievement test administered to students at the beginning and end of the process; semi-structured interviews with parents and teachers to get to know the students before the intervention and understand their perceptions of the process at the end; and observation forms from teachers collected throughout the classes. The study was conducted with 5 students over one academic semester. Based on data from pre-interviews, the textbook activities covering the first 5 units were adapted to engage multiple senses and used in the classes. At the end of the study, the impact of the process on students' vocabulary and grammar, as well as their reading, listening, and speaking skills, was assessed in a multidimensional manner.