1979 İran İslam Devrimi sonrası Türkiye'ye göç eden kadınların iki ülkearasındaki yaşam deneyimleri üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği
A study on the lived experiences of women who migrated to Turkey after the 1979 Iranian Islamic Revolution: The case of Ankara
- Tez No: 1009631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM SEZER ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, göç olgusunu mekânsal bir yer değiştirme sürecinin ötesinde, ekonomik, siyasal ve sosyo-kültürel boyutlarıyla birlikte kimlik, aidiyet ve siyasal özneleşmenin yeniden üretildiği çok boyutlu bir dönüşüm alanı olarak ele almaktadır. Klasik ve çağdaş göç kuramlarının sunduğu açıklamalar çerçevesinde, bireysel deneyimler, sosyal ağlar ve kültürel etkileşimlerin göç kararları üzerindeki belirleyici rolüne özellikle toplumsal cinsiyet perspektifi üzerinden dikkat çekilmektedir. Bu bağlamda, 1979 İran İslam Devrimi sonrasında Türkiye'ye göç eden ve Ankara'da yaşayan İranlı kadınların deneyimlerine odaklanan çalışma, devrim sonrası kurumsallaşan teokratik yapının kadınların yaşam pratikleri üzerindeki belirleyici etkisini ortaya koymaktadır. Nitel yöntemle yürütülen mezkur çalışma, derinlemesine görüşmeler aracılığıyla kadınların göç öncesi ve sonrası deneyimlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. İran örneğinde, özellikle 1979 Devrimi sonrasında yaşanan tarihsel ve siyasal dönüşümler göç hareketlerinin niteliğini doğrudan etkilemiştir. Bulgular, İran'da teokratik rejimin kadın bedeni ve kamusal görünürlük üzerinde ideolojik bir denetim kurduğunu ve bunun siyasal iktidarın kontrol alanına dönüştüğünü göstermektedir. Kadınlar, bu baskı mekanizmaları karşısında, stratejik uyum ve gündelik direnç pratikleri geliştirerek özneleşme alanlarını genişletme gayretine girişmiş; kadınların eğitim, çalışma ve bireysel özgürlük alanlarında karşılaştıkları sınırlamalar, göçü alternatif bir yaşam kurma stratejisine dönüştürmüştür. Sonuç olarak çalışma, İranlı kadınların deneyimlerinin devlet politikaları, kültürel normlar ve bireysel stratejilerin kesişiminde biçimlenen dinamik bir mücadele alanı sunduğunu ortaya koymakta; göç sürecinin aynı zamanda kadınların kimlik ve aidiyet algılarında melez yapılar oluşturduğunu; kadınların aidiyet algılarının iki kültür arasında yeniden şekillendiğini; göç, toplumsal cinsiyet ve siyaset arasındaki etkileşimin, bireysel deneyimler üzerinden şekillenen dinamik bir toplumsal dönüşüm süreci olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines migration not merely as a process of spatial relocation, but as a multidimensional field of transformation in which identity, belonging, and political subjectivity are reproduced alongside economic, political, and socio-cultural dimensions. Within the framework of classical and contemporary migration theories, particular attention is paid, through a gender perspective, to the decisive role of individual experiences, social networks, and cultural interactions in shaping migration decisions. In this context, the study focuses on Iranian women who migrated to Turkey after the 1979 Iranian Islamic Revolution and currently reside in Ankara, highlighting the impact of the theocratic structure institutionalized in the post-revolutionary period on women's everyday life practices. Conducted using qualitative methods, the study analyzes women's pre- and post-migration experiences through in-depth interviews. In Iran, the historical and political transformations following the 1979 Revolution have directly influenced migration movements. The findings indicate that the theocratic regime has established ideological control over women's bodies and public visibility, transforming these into domains of political power. In response, women have sought to expand their agency by developing strategies of compliance and everyday resistance. Limitations in education, employment, and individual freedoms have thus turned migration into a strategy for constructing an alternative life. In conclusion, the study demonstrates that the experiences of Iranian women constitute a dynamic field shaped at the intersection of state policies, cultural norms, and individual strategies, while migration gives rise to hybrid forms of identity and belonging between two cultures.