F.Nietzsche'nin güç istenci bağlamında insan ve toplum sorunu
The problem of human and society in the context of Friedrich Nietzsche's will to power
- Tez No: 1009655
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Nietzsche felsefesinde insan ve toplum sorununu“güç istenci”kavramı bağlamında ele almaktadır. Nietzsche'nin düşüncesinde güç istenci, insanın yalnızca varlığını sürdürme çabası değil; yaşamı yorumlama, değer biçme ve yeniden yaratma iradesi olarak belirir. Bu çerçevede insan, sabit ve evrensel bir özle tanımlanan edilgen bir varlık değil, tarihsel ve toplumsal koşullar içinde kendisini aşma potansiyeli taşıyan dinamik bir oluş sürecidir. Tez, Nietzsche'nin bu insan anlayışını merkeze alarak modern felsefenin rasyonel, ahlak merkezli ve uyumcu insan tasarımına yönelttiği eleştiriyi görünür kılmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, toplumsal yapıların ve ahlaki değer sistemlerinin, bireyin güç istencini bastıran mekanizmalar olarak nasıl işlediği incelenmektedir. Nietzsche'ye göre toplum, çoğunlukla sürü ahlakı üzerinden bireyi edilgenliğe zorlamakta; eşitlik, itaat ve suçluluk gibi değerler aracılığıyla yaşamı olumsuzlayan bir düzen üretmektedir. Bu durum, bireyin kendi değerlerini yaratma yetisini köreltmekte ve insanı kendi varoluşunun öznesi olmaktan uzaklaştırmaktadır. Tez, bu süreci köle ahlakı–efendi ahlakı ayrımı üzerinden ele alarak, toplumsal değerlerin ardındaki güç ilişkilerini felsefi açıdan çözümlemektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Nietzsche'nin güç istenci kavramının insan ile toplum arasındaki gerilimi açıklamada kurucu bir işleve sahip olduğunu savunmaktadır. Güç istenci, hem mevcut toplumsal değerlerin eleştirisini mümkün kılmakta hem de bireyin yaşamı olumlayan, yaratıcı ve dönüştürücü bir varoluş tarzı geliştirmesinin önünü açmaktadır. Bu bağlamda tez, Nietzsche'nin insan ve toplum sorununa getirdiği yaklaşımın, modern insanın varoluşunu yeniden düşünmek için güçlü bir felsefi imkân sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the problem of the human and society in Nietzsche's philosophy within the framework of the concept of the will to power. In Nietzsche's thought, the will to power is not merely an effort to preserve existence, but rather a creative and transformative drive through which life is interpreted, values are posited, and meaning is produced. Within this perspective, the human being is not an inert entity defined by a fixed and universal essence, but a dynamic process of becoming that carries the potential for self-overcoming within historical and social conditions. By taking this conception of the human as its point of departure, the thesis aims to render visible Nietzsche's critique of the modern, rational, morality-centered, and conformist model of humanity. The study investigates how social structures and moral value systems function as mechanisms that suppress the individual's will to power. According to Nietzsche, society predominantly compels individuals into passivity through herd morality, producing a life-denying order sustained by values such as equality, obedience, and guilt. This condition undermines the individual's capacity to create values and distances the human being from becoming the active subject of their own existence. In this context, the thesis analyzes the power relations underlying social values through the distinction between slave morality and master morality. In conclusion, this study argues that the concept of the will to power plays a constitutive role in explaining the tension between the individual and society in Nietzsche's philosophy. The will to power enables both a critique of prevailing social values and the emergence of a life-affirming, creative, and transformative mode of existence for the individual. From this perspective, the thesis demonstrates that Nietzsche's approach to the problem of the human and society offers a powerful philosophical framework for rethinking modern human existence.