6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa göre marka hakkının tüketilmesi
According to Law no. 6769 on Industrial Property exhaustion of trademark rights
- Tez No: 1009667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH CENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Marka, bir kişinin mal veya hizmetlerini diğerlerinden ayırt etmeye yarayan ve çoğaltılabilir nitelik taşıyan işaretlerdir. Marka hakkı ise sahibine, markayı kullanma ve üçüncü kişilerin izinsiz kullanımını engelleme konusunda münhasır yetkiler tanıyan mutlak bir haktır. Ancak bu hakkın sınırsız biçimde korunması, ticari hayatın serbest işleyişini ve rekabeti olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hukuk sistemlerinde“marka hakkının tüketilmesi ilkesi”kabul edilmiştir. Bu ilkeye göre, marka sahibi veya onun rızasıyla bir ürün piyasaya sunulduktan sonra, o ürünün sonraki dolaşımı kural olarak engellenemez. Öğretide ulusal, bölgesel ve uluslararası tüketilme sistemleri bulunmaktadır. Türkiye, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile uluslararası tüketilme ilkesini benimsemiştir. Bu çalışma, marka hakkının tüketilmesi ilkesini kavramsal çerçevesi ve Türk hukukundaki düzenlenişi bakımından incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A trademark consists of signs capable of distinguishing the goods or services of one person from those of others and capable of being reproduced. Trademark rights grant the owner exclusive authority to use the mark and to prevent unauthorized use by third parties, thereby constituting an absolute right enforceable against all. However, unlimited protection of this right may adversely affect the free movement of goods and competition in commercial life. For this reason, legal systems have adopted the“principle of exhaustion of trademark rights.”According to this principle, once a product has been placed on the market by the trademark owner or with the owner's consent, its subsequent circulation cannot, as a rule, be prevented by the right holder. In legal doctrine, national, regional, and international exhaustion systems are recognized. Türkiye has adopted the principle of international exhaustion under the Industrial Property Code No. 6769. This study aims to examine the principle of exhaustion of trademark rights within its conceptual framework and its regulation under Turkish law.