Aigai'daki Dorik mimari elemanlar
Doric architectural elements from Aigai
  1. Tez No: 754227
  2. Yazar: CANBERK TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Aigai'daki Dorik mimari elemanların incelendiği tez çalışmasında kentte bulunan mimari elemanların yapılar göz önüne alınarak tarihlendirilmesi ve belgelenmesi amaçlanmıştır. Özellikle Hellenistik Dönem'le birlikte kentte yoğun olarak görülen Pergamon Krallığı etkisi ile inşa edilen ya da yeniden onarılan yapıların, Pergamon mimari tarzına benzer şekilde inşa edildiği görülmektedir. Dönemin mutlak gücü olan Pergamon Krallığı, sadece Aigai'da değil birçok kentte de mimari tarzını benimsetmiştir. MÖ 2. yüzyılın ortasından sonra yeniden inşa gören kentin mimari elemanlarında dönemin yaygın uygulamaları görülmektedir. Özellikle Athena Tapınağı'na bakıldığında MÖ 7. yüzyıldan itibaren kullanım gördüğünü arkeolojik buluntular sayesinde bilinmektedir. Kent için önemli bir yapı olarak karşımıza çıkmasına rağmen tahribat edilmesi nedeniyle birçok mimari parçanın alandan taşındığını bilinmektedir. Kentte bulunan yapıların nerdeyse hepsi Dor düzeninde inşa edilmiştir. İon düzeni ise kentte stoa dışında pek tercih edilmemiştir. Kazısı bitmiş olan Bouleuterion dışında kalan diğer yapıların arkeolojik kazısı yapıldıkça yeni bulgularla birlikte tarihlendirmesinin değişebileceği mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the Doric architectural elements in Aigai, aims to date and document the architectural elements found in the city by considering the buildings. It is seen that the buildings that were built or repaired with the influence of the Pergamon Kingdom, which was seen intensively in the city especially in the Hellenistic Period, were built in a similar way to the Pergamon architectural style. The Kingdom of Pergamon, the absolute power of the period, adopted its architectural style not only in Aigai but also in many other cities. The architectural elements of the city, which was rebuilt after the middle of the 2nd century BC, show the common practices of the period. Especially the Temple of Athena is known to have been in use since the 7th century BC thanks to archaeological finds. Although it is an important structure for the city, it is known that many architectural pieces were moved from the area due to its destruction. Almost all of the buildings in the city were built in Doric order. The Ionic order was not preferred in the city except for the stoa. It is possible that the dating of the other buildings other than the Bouleuterion, whose excavation has been completed, may change with new findings as the archaeological excavations are carried out.