Medenî usûl hukukunda maddî hata
Material error in civil procedure law
- Tez No: 1009702
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Medenî usûl hukukunda maddî hata, usûle ilişkin düzenlemelerde ve yargı kararlarında sıklıkla kullanılan bir kavram olmasına rağmen, içeriği hâlen belirsizliğini korumaktadır. Bu durumun başlıca nedenleri arasında, maddî hatanın net bir tanımının yapılmamış olması, terimin usûl kanunlarının farklı maddelerinde farklı şekillerde kullanılması ve yargı kararlarında tutarlı bir uygulamanın bulunmaması yer almaktadır. Bu çalışmayla medenî usûl hukukunda maddî hatanın tanımlanması ve yeknesak hâle getirecek şekilde kavramın sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the term“material error in civil procedural law”is frequently invoked in procedural legislation and judicial rulings, its conceptual boundaries remain ill-defined. This ambiguity primarily stems from the absence of a clear and uniform definition within civil procedure law, the inconsistent usage of the term across various provisions of procedural codes—often in contexts that allow for multiple interpretations—and the lack of coherent and standardized application in judicial practice. This study aims to establish a precise definition of material error within the framework of civil procedural law, delineate its scope, and contribute to the development of a consistent and practicable standard for its application in legal proceedings.