Medeni Usul Hukukunda hakem kararlarına karşı kanun yolları
Legal remedy against arbitration awards in civil procedure
  1. Tez No: 99766
  2. Yazar: ESEN AKINTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu Medeni Usul Hukukunda Hakem Kararianna Karşı Kanun Yollan oluşturmaktadır. Bu kapsamda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na göre, hakemlerin yürüttükleri yargılama faaliyeti sonucunda verilen hakem kararianna karşı başvurulabilecek kanun yollan inceleme konusu yapılmıştır. Hakemlerin tahkime konu olan uyuşmazlıkların esası hakkında karariannı bazı kurallar ve ilkeler doğrultusunda vermeleri gerekir. Hakemlerin karariannı verirken hata yaptığını düşünen veya karardan yeterince tatmin olmayan taraflann, bu karara karşı başvurabileceği kanun yollan HUMK madde 533 ve 534 hükümlerinde düzenlenmiştir. Çalışmamızda bu kanun yollan üç bölümde ele alınmıştır. İncelenen her konuda, yeri geldiğince Yargıtay kararianna yer verilmiştir. Birinci bölümde hakem karan kavramı hakkında bilgi verilerek hakemlerin karariannı hangi kriterlere göre verdikleri hakem karannda bulunması gereken hususlar ve genel olarak kanun yollan incelenmiştir. ikinci bölümde hakem kararianna karşı başvurulabilecek kanun yollanndan temyiz üzerinde durulmuştur. Bu bölüm çalışmamızın ağırlıktı noktasını oluşturmaktadır. Bu kapsamda hakem kararlannın temyiz başvurusu, temyiz sebepleri, Yargıtay'ın temyiz incelemesi, bu inceleme sonucunda verebileceği kararlar, bozma karan, hakem karannın bozulması sonucunda bozmanın kapsamı, bozmadan sonraki durum ve hakemlerin direnme karan verme yetkilerinin olup olmadığı konulan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, hakem kararlan bakımından diğer kanun yollan başlığı altında hakem kararianna karşı yargılamanın yenilenmesi ve hakem kararianna karşı karar düzeltme yolunun kapalı olması incelenmiştir. Aynca bu bölümde hakem kararlannın kesinleşmesi ve kanun yolu olmamakla birlikte hakem kararlannın tavzihi ve tashihi konulan da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our study is Legal Remedy Against Arbitration Awards in Civil Procedure Law. In this sense, legal remedy against the awards that are rendered by arbitrators as a result of judgement is examined according to the Code of Civil Procedure. Arbitrators must give their awards depending upon the certain rules and principles on the basis of disagreements related to arbitration. The parties that think a mistake has been made in arbitration awards or the parties that are dissatisfied with the given award can apply legal remedy against the award under the articles 533 and 534 of the Code of Civil Procedure. In our study this legal remedy examined in three chapters. In each subject that is examined, includes the decisions of Supreme Court as much as possible. In the first chapter the concept of arbitration award is emphasized with the arbitration decision criterias. The conditions that are necessary for an arbitration award and generally legal remady is also examined. In the second chapter, legal method that can be used against the arbitration awards is emphasized which is appeal. This chapter constitutes the core of our study. In this scope, the appeal against arbitration awards, reasons of the appeal, review of the appeal by the Supreme Court, the decisions that can be rendered under these review, reversal decision, contents of the reversal decision, the situation after the reversal, and the arbitrators' power to give persistence decision were emphasized. In the third chapter, the reopening of judgement against the arbitration awards under the topic of other legal remadies and unavailability of the correction method against the arbitrators awards were examined. Also, in this chapter finality and explanation of arbitrators awards, and correction subjects were examined. Ill