Ameliyathanede karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik ameliyathane hemşirelerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the views of operating room nurses on reducing the carbon footprint in the operating room
- Tez No: 1009708
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı ameliyathanede karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik ameliyathane hemşirelerinin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma için etik kurul onayı, kurum izni ve ameliyathane hemşirelerinden yazılı onam alındı. Tanımlayıcı tipteki araştırmada veriler bir üniversite hastanesindeki 61 ameliyathane hemşiresinden Nisan–Ekim 2024 tarihleri arasında toplandı. Veri toplamada araştırmacının geliştirdiği, hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ve karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik görüşlerini değerlendiren form kullanıldı. Veriler SPSS 25.0 programında tanımlayıcı istatistikle analiz edildi. Hemşirelerin yaş ortalaması 35.48 ± 9.02, çoğunluğu kadın (%91.8, n=56), %82.0'si (n=50) lisans mezunu, %32.8'i (n=20) 1-5 yıl arasında mesleki deneyime sahipti. Katılımcıların %88.5'i (n=54) 'Karbon ayak izi' terimini bildiğini, %37.7'si (n=23) orta düzeyde bilgi sahibi olduğunu belirtti. En sık belirtilen bilgi edinme yöntemleri 'sosyal medya/haber/belgesel' (%49.2, n=30), 'internetten öğrenme/makale inceleme' (%44.3, n=27) ve 'üniversite/lisans eğitimi' (%23.0, n=14) oldu. Katılımcıların en sık (%23, n=14) karbon ayak izini azaltmak için 'Yeşil Tedarik Zinciri' eyleminde bulundukları veya planladıkları belirlendi. Bulgular; ameliyathane hemşirelerinin karbon ayak izi konusunda farkındalığının yaygın olmakla birlikte derinlemesine bilgi eksikliğinin bulunduğunu, bilgi edinmede dijital medyanın güçlü bir bilgi aracı olduğunu, kurumsal eğitimin zayıf kaldığını göstermektedir. Eğitimler aracılığıyla ameliyathanelerde farkındalık artırılarak gittikçe azalan bir karbon ayak izi oluşumu ile daha iyi bir çevre performansının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine operating room (OR) nurses' views on reducing the carbon footprint in the OR. Ethical committee approval, institutional permission, and written informed consent from the OR nurses were obtained prior to the study. Conducted with 61 OR nurses, staff of a university hospital between April and October 2024, this descriptive study used a researcher-developed questionnaire assessing socio-demographics and views on carbon footprint reduction. The data were analysed using descriptive statistics with the SPSS 25.0 software. The nurses' average age was 35.48 ± 9.02 years; the majority were female (91.8%, n=56); 82.0% (n=50) held a bachelor's degree, and 32.8% (n=20) had 1 to 5 years of professional experience. 88.5% of the participants (n=54) were familiar with the term carbon footprint, while 37.7% (n=23) had a moderate knowledge level. The most commonly reported information sources were social media/news/documentaries (49.2%, n=30), internet search/journal articles (44.3%, n=27), and higher/undergraduate education (23.0%, n=14), while the most frequent action taken or planned to reduce the carbon footprint was engaging in Green Supply Chain practices (23%, n=14). The findings indicated that while OR nurses were generally aware of the carbon footprint, they lacked in-depth knowledge; digital media emerged as a strong information source, and institutional education remained insufficient. Increasing awareness through training programs in ORs is recommended for improved environmental performance through a steadily decreasing carbon footprint.