Anestezi eşliğinde endoskopi ve kolonoskopi birlikte uygulanan hastalarda propofol ve ketofolün (1:2 ketamin / propofol kombinasyonu) hemodinami, noninvazif ETCO2, ıpı, postop derlenme ve anestezist, gastroenterolog ve hasta memnuniyeti açısından karşılaştırılması
Comparison of propofol and ketofol (1/2 ketamine / propofol combination) on patients undergoing combined colonoscopy and endoscopy under anaesthesia in terms of hemodynamics, noninvasive ETCO2, ipi, postop recovery and anesthesiologist, gastroenterologist and patient satisfaction
- Tez No: 643499
- Danışmanlar: DR. HALE KEFELİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda anestezi eşliğinde endoskopi ve kolonoskopi birlikte uygulanan hastalarda propofol ve ketofolün (1:2 ketamin ve propofol kombinasyonu) işlem esnasında hemodinamiye, anlık trend veri olarak ölçülecek olan end-tidal karbondioksit (ETCO2), entegre pulmoner indeks (IPI), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), solunum sayısı ve kalp atım hızına (KAH), hasta, gastroenterolog ve anestezist memnuniyetine, sedasyon kalitesi ve kullanılan ilaç miktarlarına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastalar zarf yöntemi ile randomizasyon yapılarak ve her grupta 50'şer hasta olacak şekilde toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Çift kör olarak dizayn edilen çalışmamızda hastalara işlemden önce 0,02 mg/kg iv. midazolam ile sedasyon uygulandıktan sonra propofol grubuna (Grup P) 20 cc'lik enjektörde 10 mg/mL %1'lik propofol lipurodan 0,15 ml/kg ilaç uygulandı. Ketofol grubuna (Grup K) ise önceden 20 cc'lik enjektöre hazırlanan ketofol karışımından (10 mg/mL propofol+5 mg/mL ketamin) 0,15 mL/kg ilaç uygulandı. Hastalar Ramsay Sedasyon Skalasına (RSS) göre RSS>4 olacak şekilde takip edildi. RSS 9 derlenme süresi her iki grup arasında farklılık görülmedi. İşlem esnasında tüketilen ek doz ve toplam propofol miktarları ketofol grubunda propofol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı. Propofol grubunda hastaların hepsine birden fazla ek doz yapılırken, ketofol grubunda sadece 34 hastaya idamede ek doz yapılması gerekti. Yan etki profiline baktığımızda işlem esnasında ketofol grubunda hiçbir hastada komplikasyon gelişmezken, propofol grubunda müdahale gerektiren; hipotansiyon (2 hasta), bradikardi (bir hasta) ve solunum depresyonu (12 hasta) gerçekleşti. İşlem sonrası hasta, gastroenterolog ve anestezist memnuniyetleri ketofol grubunda anlamlı şekilde yüksek bulundu. Sonuç: Anestezi eşliğinde yapılan endoskopik işlemlerde hem hemodinamik ve kardiyak stabilitenin daha iyi olması hem de derlenme süresinde bir fark olmaması nedeniyle ketofol propofole göre daha üstün ajan olduğu görülmektedir. Ayrıca ameliyathane dışı anestezi uygulamasında standart altyapı ve ekipmanlar arasında IPI ve noninvaziv ETCO2 monitörizasyonunun hastalarda görülebilecek komplikasyonları daha erkenden uyarması nedeniyle rutin şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: We aimed to compare the effects of propofol and ketofol (1:2 ketamine and propofol combination) on patients undergoing combined colonoscopy and endoscopy and the effects on hemodynamics, end tidal carbondioxide measured as instant trend data (ETCO2), integrated pulmonary index (IPI), peripheral oxygen saturation (SpO2), respiratory and heart rate (KAH), the satisfaction of the patient, gastroenterologist and anesthesiologist, sedation quality and amount of medication used during the procedure. Material and Method: Each group is comprised of 50 patients selected with the randomization by envelope method. A total of 100 patients were included in the study. In our double blind study, patients are sedated using 0.02 mg/kg iv midazolam, and then 0,15 mL/kg of medication from 10 mg/mL 1% propofol lipuro in a 20 cc injector is administered to the propofol group (Group P). Ketofol group (Group K) is administered 0,15 mL/kg of medication from the ketofol mixture (10 mg/mL propofol+5 mg/mL ketamine) prepared in 20 cc injector beforehand. Patients are monitored in accordance with the Ramsay Sedation Scale so as RSS to be higher than 4. 0,05 mL/kg additional medication is administered according to the group including if RSS 9 recovery duration does not differ in two groups. Additional dose consumed during the procedure and total propofol amounts were determined to be significantly lower in ketofol group than propofol group. While all patients in the propofol group were given more than one additional dose, only 34 patients in the ketofol group required additional doses in maintenance. When we examined the side-effect profile, we observed that no complication developed in the ketofol group, while hypotension (2 patients), bradycardia (one patient), and respiratory depression (12 patients), all requiring intervention, occurred in the propofol group. The satisfaction of patient, gastroenterologist and anesthesiologist were observed to be significantly higher in ketofol group after the procedure. Conclusion: In endoscopic procedures accompanied by anesthesia, ketofol seems to be superior to propofol due to both better hemodynamic and cardiac stability, and absence of difference in terms of recovery time. In addition, we think that IPI and non-invasive ETCO2 monitoring should be used routinely among the standard infrastructures and equipment in non-operating room anesthesia, because they provide earlier warning in terms of the complications that may develop in patients.