Developing and validating an ELF-awareness scale for English language teaching
İngilizce öğretimi için ELF farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi ve geçerlik çalışması
  1. Tez No: 1009717
  2. Yazar: ARKAN ABDULQADER ELIAS BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizcenin ortak dil (English as a Lingua Franca – ELF) olarak kullanımına yönelik İngilizce dili alanındaki uygulayıcıların (öğretmen eğiticileri, hizmet içi öğretmenler ve öğretmen adayları) farkındalıklarını incelemek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmeyi amaçlamıştır. İngilizcenin küresel iletişimdeki değişen rolü ve geleneksel yaklaşımların ötesinde geçerliği daha titiz biçimde sağlanmış ölçme araçlarına duyulan ihtiyaç göz önünde bulundurularak, bu çalışma İngilizce öğretiminde ELF ile ilişkili unsurlara yönelik uygulayıcıların farkındalığını ölçebilecek bir ölçme aracının geliştirilmesini ele almıştır. Ölçek geliştirme süreci; madde oluşturma, uzman görüşüne dayalı geçerlik değerlendirmesi, pilot uygulamalar ve hem nicel analizler hem de nitel geri bildirimler doğrultusunda gerçekleştirilen yinelemeli düzenlemeler olmak üzere çok aşamalı bir yapıyı izlemiştir. Başlangıçtaki madde havuzu, ilgili literatür taraması, yapılan görüşmeler ve ELF'e ilişkin yerleşik ilkeler temel alınarak oluşturulmuştur. Uzman değerlendirmeleri ve ön pilot uygulamaların ardından, ölçeğin ardışık sürümleri sistematik bir gözden geçirme süreciyle geliştirilmiştir. Rasch analizi, madde uyumu, kişi güvenirliği ve ölçeğin genel işleyişini incelemek amacıyla her aşamada uygulanmıştır. Bu analizler doğrultusunda, açıklığı artırmak, tekrarları ortadan kaldırmak ve psikometrik sağlamlığı sağlamak amacıyla bazı maddeler düzenlenmiş veya çıkarılmıştır. Ölçek, öğretmen eğiticileri, hizmet içi öğretmenler ve öğretmen adaylarını kapsayan 324 katılımcıdan oluşan bir örnekleme uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, ELF Farkındalık Ölçeğinin nihai formu 31 maddeye indirgenmiş ve yüksek düzeyde yapı geçerliği ve iç tutarlılık sergilemiştir. Bulgular, ELF farkındalığının katılımcı gruplar arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna göre, öğretmen eğiticileri görece daha yüksek farkındalık düzeylerine sahipken, onları öğretmen adayları takip etmiş; hizmet içi öğretmenlerin ise karşılaştırmalı olarak daha düşük farkındalık düzeyleri sergilediği görülmüştür. Genel olarak, katılımcıların ELF farkındalık düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu durum, ELF'e ilişkin farkındalığın giderek gelişmekte olduğunu, ancak anadili konuşuruna dayalı geleneksel normların hâlen güçlü bir etki göstermeye devam ettiğini düşündürmektedir. Bu çalışma, araştırmacılar ve politika yapıcılar tarafından ELF farkındalığını değerlendirmek ve öğretmen eğitimi ile mesleki gelişim süreçlerini bilgilendirmek amacıyla kullanılabilecek, titizlikle geçerlik ve güvenirliği sağlanmış bir ölçme aracı sunmaktadır. Çalışma, ELF perspektiflerinin eğitim ortamlarına entegrasyonuna yönelik çıkarımlarla sonuçlanmakta ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and validate a scale to examine English language practitioners' (teacher educators, in-service teachers, and pre-service teachers) awareness of English as a lingua franca (ELF). Recognizing the evolving role of English in global communication and the need for more rigorously validated measurement instruments beyond traditional approaches, the study addressed the need for an instrument that captures practitioners' awareness of ELF-related considerations in English language teaching. The scale development process followed multiple phases, including item generation, expert validation, piloting, and iterative revisions informed by both quantitative analyses and qualitative feedback. An initial pool of items was created based on a review of relevant literature, interviews, and established ELF principles. Following expert evaluations and preliminary piloting, successive versions of the scale were refined through a systematic process of revision. Rasch analysis was applied at each stage to examine item fit, person reliability, and overall scale functioning. Based on these analyses, items were modified or removed to enhance clarity, eliminate redundancy, and ensure psychometric robustness. The scale was administered to a sample of 324 participants, including teacher educators, in-service teachers, and pre-service teachers. Based on the analyses, the final version of the ELF Awareness Scale was refined to 31 items and demonstrated strong construct validity and internal consistency. The findings revealed that ELF awareness varied across participant groups, with teacher educators demonstrating relatively higher levels of awareness, followed by pre-service teachers, while in-service teachers exhibited comparatively lower levels. Overall, ELF awareness among participants was found to be moderate, suggesting that although awareness of ELF-related perspectives is emerging, traditional native-speaker-oriented norms continue to exert a strong influence. The study offers a rigorously validated instrument that can be used by researchers and policymakers to assess ELF awareness and inform teacher education and professional development. It concludes with implications for the integration of ELF perspectives into educational contexts and provides recommendations for future research.