Ulusal bağımsızlık olgusunun ele alınışı açısından Venezuela ve Türkiye sosyal bilgiler programlarının karşılaştırılması
A comparative analysis of social studies curricula of Venezuela and Türkiye in terms of the treatment of the phenomenon of national independence
  1. Tez No: 1009720
  2. Yazar: YASEMİN KARCI YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile Venezuela Kimlik Dersi Öğretim Programı'nda ulusal bağımsızlık olgusunun nasıl yapılandırıldığını karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemektedir. Araştırma nitel durum çalışması desenine dayanmaktadır. Öğretim programları doküman incelemesi yoluyla veri kaynağı olarak kullanılmış; ulusal bağımsızlığın kavramsal çerçevesi, kullanılan öğretim yöntem ve teknikleri, tarihî olaylar ve tarihî kişiler/topluluklar bağlamında incelenmiştir. Elde edilen veriler, Braun ve Clarke'ın (2006) tematik analiz yaklaşımı doğrultusunda çözümlenmiştir. Bulgular, her iki programda da ulusal bağımsızlığın yalnızca geçmişte kazanılmış bir tarihsel sonuç olarak değil, kimlik ve yurttaşlık bilinciyle ilişkilendirilen çok boyutlu bir süreç olarak ele alındığını göstermektedir. Türkiye programında ulusal bağımsızlık; Millî Mücadele ve cumhuriyetin kuruluşu ekseninde, demokratik katılım, millî birlik, ekonomik kalkınma ve güncel millî teknoloji vurgularıyla genişletilerek siyasi bağımsızlığın yanı sıra ekonomik ve teknolojik bağımsızlık boyutlarıyla desteklenmektedir. Venezuela programında ise ulusal bağımsızlık; sömürgecilik karşıtı direniş, yerli ve Afro-Venezuelalı toplulukların mücadeleleri, kıtasal birlik ideali, petrol temelli ekonomik egemenlik ve demokratikleşme süreçleriyle ilişkilendirilerek anti-emperyalist ve kolektif hafıza temelli bir çerçevede sunulmaktadır. Her iki programda da öğrenci merkezli ve üst düzey düşünme becerilerini destekleyen yaklaşımlar öne çıkmakla birlikte, Türkiye programında değer temelli eğitimin daha sistematik bir pedagojik yapı içinde sunulduğu; Venezuela programında ise kimlik ve kültürel çeşitlilik boyutunun daha belirgin biçimde öne çıkarıldığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak araştırma, ulusal bağımsızlığın eğitim programlarında yalnızca siyasal bir konu olarak değil; toplumsal, kültürel, ekonomik ve teknolojik boyutlarıyla birlikte ele alındığını ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, öğretim programlarının ülkelerin tarihsel geçmişlerinde belirleyici olan olayları müfredat aracılığıyla yeniden anlamlandırdığını ve bu tarihsel deneyimleri ulusal kimliğin oluşumunda merkezi bir çıkış noktası olarak konumlandırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines how the concept of national independence is structured in the Türkiye Century Maarif Model Social Studies Curriculum and the Venezuelan Identity Course Curriculum. The research is based on a qualitative case study design. The curricula were used as data sources through document analysis and examined in terms of the conceptual framework of national independence, the teaching methods and techniques employed, as well as historical events and historical figures/groups. The data were analyzed in accordance with Braun and Clarke's (2006) thematic analysis approach. The findings indicate that in both curricula, national independence is addressed not merely as a historical outcome achieved in the past, but as a multidimensional process associated with identity formation and citizenship awareness. In the Turkish curriculum, national independence is grounded in the War of Independence and the foundation of the Republic, and is further expanded through emphases on democratic participation, national unity, economic development, and contemporary national technological initiatives, thereby encompassing not only political independence but also economic and technological dimensions. In the Venezuelan curriculum, national independence is framed within an anti-imperialist and collective memory-based perspective, associated with anti-colonial resistance, the struggles of Indigenous and Afro-Venezuelan communities, the ideal of continental unity, petroleum-based economic sovereignty, and democratization processes. While student-centered approaches that support higher-order thinking skills are prominent in both curricula, it is observed that values education is presented within a more structured pedagogical framework in the Turkish curriculum, whereas the dimensions of identity and cultural diversity are more prominently emphasized in the Venezuelan curriculum. In conclusion, the study reveals that national independence is addressed in educational curricula not solely as a political issue, but as a multidimensional phenomenon encompassing social, cultural, economic, and technological aspects. Furthermore, the findings demonstrate that curricula reinterpret historically significant events and position these experiences as central reference points in the construction of national identity.