Türkiye'de işletmecilik/yöneticilik eğitiminin gelişiminin yeni kurumsal teori bakış açısıyla analizi
The analysis of the development of business higher education in Turkey within the perspective of neo-institutional theory
- Tez No: 1009721
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de işletmecilik yükseköğretiminin tarihsel süreç içindeki gelişimini açıklayıcı örgüt çalışması metodundan yararlanarak incelemektedir. Ulusal/kitlesel eğitim sistemlerinin gelişimini ulusal eğitim sistemleri, değişen üniversite misyonları ve işletmecilik yükseköğretimi çerçevesinde ele alarak farklı bağlamlarda eşitsiz olarak gelişen eğitim sistemlerini gözden geçirerek başlamıştır. II. Dünya Savaşı öncesinde Batılı merkez ülkelerin işletmecilik eğitim sistemlerine, savaş sonrasında Fransa, Almanya ve Türkiye'nin Birleşik Devletlerin yönetim bilgisini transfer etme çabasına karşın verdiği tepkileri dönemin askeri, siyasi ve ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak karşılaştırmalı olarak irdelemiştir. Fransa, Almanya ve Amerika'nın akademik yönetim bilgisinin Türkiye'ye transfer edildiği farklı dönemlerde işleyen süreçleri açıklamış, transfer sürecine sirayet eden unsurları derinlemesine açıklamıştır. Türkiye'de Amerikan tipi işletmecilik eğitiminin gelişimi Harvard İşletme Okulu'nun arşiv kayıtlarına dayanarak yeniden gözden geçirilmiş, İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nün kuruluşu ve erken döneminde yaşananlar Amerika tarafından gösterilmiştir. Yükseköğretimin uluslararasılaşma sürecinde işletmecilik yükseköğretimini bekleyen değişim, Türkiye'de değişen öğrenci profili, akreditasyon kurumlarının artan etkisi, karşılıklı iş birliklerinin ışığında işletmecilik eğitiminin geleceği tartışılmıştır. İşletmecilik yükseköğretimi alanının yönetim bilgisi transferi yoluyla, taşıyıcıları ve kurumsal aktörlerin karşılıklı bağlamlarda ele alınması alana metodolojik katkı sunmuş, sonraki çalışmalar için ise alanda sosyal dinamikleri ele alan tarihsel bir başvuru kaynağı olması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the development of business higher education in Turkey through the methodology of explicating organizational study. It begins with reviewing asynchronous evolution of education systems across different contexts, focusing on the development of national/mass education systems in core Western states, shifting university missions, and the framework of business administration higher education. First analyzes the structure of business education systems in core Western states before WWII, then comparatively evaluates the post-war responses of France, Germany and Turkey to efforts aimed at transferring U.S. management knowledge, while regarding the military, political, and economic conditions of the period. Then, it explains how management knowledge transferred from France, Germany and the U.S. to Turkey in different phases, with in-depth analysis of the factors permeating these transfer mechanisms. The development of American-style business education in Turkey revisited using archival records from HBS, particularly highlighting the establishment and early challenges of IU Faculty of Economics, Institute of Business Economic, as archived by HBS and narrates Turkish authorities. Finally, the study discusses the ongoing and anticipated transformations in business higher education amid the internationalization of higher education, addressing shifts in Turkey's student demographics, rising impact of accreditation agencies, bilateral collaborations. By framing management knowledge transfer through the interplay of carriers and institutional actors within reciprocal contexts, the research provides a methodological contribution to the field of business education and positions itself as a historical resource that considers social dynamics in the field for further studies.