Okul yöneticisi ve öğretmenlerin kaynaştırma öğrencilerine yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of school administrators' and teachers' attitudes toward students with special educational needs
  1. Tez No: 1009729
  2. Yazar: HÜSEYİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine devam eden özel gereksinimli öğrencilere yönelik tutumlarını belirlemektir. Bu çerçevede hem okul yöneticilerinin hem de öğretmenlerin, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, branşa göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni resmi Anadolu liselerinde görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşmaktadır Araştırmanın çalışma evreni ise, 2025-2026 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki Anadolu liselerinde görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşmaktadır. İstanbul ilinde 290 Anadolu lisesinde 16.597 öğretmen ile 1160 idareci görev yapmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 288 idareci ve 375 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak '' Öğretmenlerin Özel Gereksinimli Öğrencilere Yönelik Tutum Ölçeği'' ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda hem okul yöneticilerinin hem de öğretmenlerin kaynaştırma eğitimindeki sorumluluklarının farkında oldukları ve yapmaları gerekenleri kavradıkları sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin, öğretmenlere göre davranış ve uyum alt boyutunda daha olumlu tutuma sahip olduğu araştırmanın sonucunda elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulguya göre eğitim seviyesi artıkça ve hizmet içi eğitimle öğretmenler ve okul yöneticileri desteklendikçe kaynaştırma eğitimine karşı olumlu tutum artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of school administrators and teachers working in secondary education institutions toward students with special educational needs who are participating in inclusive education. In this context, the study aims to determine whether the attitudes of both school administrators and teachers differ according to gender, educational background, professional seniority, and field of specialization. The target population of the study consists of school administrators and teachers working in public Anatolian high schools. The study population consists of school administrators and teachers working in Anatolian high schools in Istanbul during the 2025–2026 academic year. In Istanbul, 16,597 teachers and 1,160 administrators work in 290 Anatolian high schools. The sample of the study consists of 288 administrators and 375 teachers selected using the simple random sampling method. The“Attitude Scale of Teachers Toward Students with Special Educational Needs”was used to collect the research data. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software package. The results of the study indicate that both school administrators and teachers are aware of their responsibilities in inclusive education and understand what they are expected to do. The results of the study show that school administrators have more positive attitudes than teachers in the behavior and adaptation sub-dimensions. According to the study findings, positive attitudes toward inclusive education increase with higher levels of education and greater support for teachers and administrators through in-service training