Türkçe öğretmenlerinin dilbilgisi öğretimine yönelik inanış ve uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on Turki̇sh teachers' beli̇efs and practi̇ces towards grammar teachi̇ng
- Tez No: 1009730
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER KERİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokullarda görev yapan Türkçe öğretmenlerinin dil bilgisi öğretimine ilişkin inanışları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Güncel Türkçe öğretim programlarında dil bilgisi öğretimi, dil becerileriyle bütünleşik ve işlevsel bir anlayış çerçevesinde ele alınmakta; ancak öğretmenlerin bu yaklaşıma ilişkin inanışları ile sınıf içi uygulamaları arasında farklılıklar görülebilmektedir. Bu bağlamda araştırmada, söz konusu farklılıkların cinsiyet, hizmet süresi ve görev yapılan hizmet bölgesi değişkenleri doğrultusunda nasıl bir dağılım gösterdiği ortaya konulmuştur. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde ortaokullarda görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem ise farklı hizmet bölgelerinde görev yapan ve hizmet süreleri bakımından çeşitlilik gösteren öğretmenlerden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, öğretmenlerin dil bilgisi öğretimine yönelik inanışlarını ve sınıf içi uygulamalarını belirlemeye yönelik bir ölçme aracı kullanılmış; elde edilen veriler uygun istatistiksel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin dil bilgisi öğretimine ilişkin inanışları ile uygulamaları arasında belirli düzeylerde farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Özellikle hizmet süresi ve görev yapılan hizmet bölgesi değişkenlerinin öğretmenlerin öğretim yaklaşımlarında etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, dil bilgisi öğretimine yönelik uygulamaların geliştirilmesine ve öğretmen yetiştirme süreçlerinin yapılandırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between Turkish language teachers' beliefs regarding grammar teaching and their classroom practices in terms of various variables. Although contemporary Turkish language curricula approach grammar teaching within an integrated and functional framework alongside language skills, discrepancies may be observed between teachers' pedagogical beliefs and their instructional practices. Within this scope, the present study seeks to reveal how these discrepancies vary according to gender, years of teaching experience, and service region. The research was carried out using a quantitative survey design. The population of the study consisted of Turkish language teachers working in secondary schools across Türkiye. The sample included teachers serving in different service regions and representing varying lengths of teaching experience. Data were collected through a measurement instrument designed to identify teachers' beliefs about grammar teaching and their classroom practices. The obtained data were analyzed using appropriate statistical analysis techniques. The findings indicate that there are noticeable differences between teachers' beliefs concerning grammar teaching and their actual classroom practices. In particular, years of teaching experience and the service region in which teachers work were found to play a significant role in shaping instructional approaches. It is considered that the results of the study may contribute to the improvement of grammar teaching practices and to the structuring of teacher education processes.