İşverenin iş kazalarından doğan hukuki sorumluluğu
Employer's legal responsibility arising from work accident
  1. Tez No: 1009728
  2. Yazar: OĞUZHAN AHMET CANKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayinin ve teknolojinin gelişimi ve değişiminin doğal sonucu olarak iş kazalarının sayısında yıldan yıla artış yaşanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan iş kazaları her yıl güncellenerek veri haline getirilmektedir. Artan iş kazaları dolayısıyla birçok aile mağdur olmakta ve ekonomi de olumsuz yönde etkilenmektedir. Artan iş kazaları dolayısıyla gerek ilgili kanunlarımız gerekse ilgili yönetmeliklerimiz işçi sağlığı ve güvenliği adına düzenlemeler yapmaktadır. Çalışmamızda işverenin iş kazalarından kaynaklanan hukuki sorumluluğunun niteliği, yükümlülükleri ve hukuki sonuçları Yargıtay kararları ve öğretideki görüşlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a natural consequence of the development and change in industry an techonology, the number of occupational accients is increasing year by year, occupational accidents in the world an in our country are update and compiled as data every year. Due to the increasing number of occupational accidents, many families are victimized an the economy is negatively affected, due to the increasing number of occupational accidents, both our relevant laws an regulations are making arrangements in the name of occupational health and safety. In this study, the nature, obligations an legal consequences of the employer's legal responsibility arising from occupational accidents are examined with Supreme Court decisions and opinions in the doctrine.