Conflicts in contract administration and claims management of a construction project in a foreign country
Yurtdışında yapımı tamamlanan bir inşaat projesinde sözleşme idaresi ve hak talepleri nedeni ile oluşan anlaşmazlıklar
  1. Tez No: 100979
  2. Yazar: ALİ ERGÜN ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
YURTDIŞINDA YAPIMI TAMAMLANAN BİR İNŞAAT PROJESİNDE SÖZLEŞME İDARESİ VE HAK TALEPLERİ NEDENİ İLE OLUŞAN ANLAŞMAZLIKLAR ÖZET Bu tezin amacı, Türki Cumhuriyetlerden Türkmenistan Sağlık Bakanlığı ile Avrupa menşeili tıbbi Mühendislik firması arasında imzalanan kontrat çerçevesinde İşveren, Yüklenici ve Mühendis arasında mevcut profesyonel ilişkiler bazında, yaşanan sözleşme idaresi ve anlaşmazlıkların çözümü konularını mercek altına almaktır. Tez çalışması uluslararası inşaat sektöründeki sözleşme idaresi ve tecrübesi gerekliliğinin önemini arttırmayı hedeflemektedir. Özellikle inşaat sözleşmelerinde, sözleşmesel yükümlülükler yatırımın ihtiyaçları, proj etarafları, ülke riskleri, ödeme koşulları ve kültürel farklar dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Sözleşme taslağının hazırlanmasında en önemli noktalardan bir sözleşmenin uygulanması esnasında sözleşme dahilinde olan maddelerin taraflar arasında farklı yorumunu önlemek olmalıdır. Sözleşme metni son derece açık bir dille kaleme alınmalı ve olası tüm riskleri önceden ortadan kaldırılacak şekilde tesbit edilmelidir. vııı
Özet (Çeviri)
CONFLICTS IN CONTRACT ADMINISTRATION & CLAIMS MANAGEMENT OF A CONSTRUCTION PROJECT IN A FOREIGN COUNTRY SUMMARY This thesis emphasizes the contract administration and claims management related issues through the professional relationships among the Client, the Main Contractor, the Engineer and the Nominated Sub-contractor within the framework of a multimillion DEM contract signed by and between the Ministry of Health of a CIS country and a European Medical Engineering Contracting Company. The study has targeted to raise the importance of contract management knowledge and experience which becomes crucial in international construction practice. Although it appears to be standard legal draft with state of the art stipulations; the contracts, especially in the construction sector, need to be customized according to the requirements of the investment, project participants, country risks, payment contingencies and cultural differences. The major concern in drafting a construction contract is to secure an impartial interpretation of the inherent clauses by the contracting parties during the implementation thereof. The text should be crystal clear and take into account all occurrence probabilities in order to minimize the dispute potential during the execution of the project. IX