Cerrahi yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğunun hasta merkezli bakım yetkinliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of alarm fatigue on patientcentered care competency among surgical intensive care nurses
  1. Tez No: 1009801
  2. Yazar: ERTUĞRUL FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin alarm yorgunluğu ile hasta merkezli bakım yetkinliği düzeylerini belirleyerek aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan araştırma, Kasım 2025 – Şubat 2026 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi cerrahi yoğun bakımda görev yapan 146 hemşire ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Alarm Yorgunluğu Ölçeği ve Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin yaş ortalaması 26,74±2,31 yıl ve %74'ünün kadın olduğu belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda hemşirelerin Alarm Yorgunluğu Ölçeği toplam puan ortalaması 18,28±5,32, Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği toplam puan ortalaması 69,84±8,65 olarak tespit edilmiştir. Hemşirelerin Alarm Yorgunluğu Ölçek puan ortalamaları ile Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçek puan ortalaması, bakım süreçlerinde hasta katılımına teşvik etmek, hasta konforu sağlamak ve hasta haklarını savunmak ölçek alt boyutu puan ortalaması arasında negatif yönde, zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuştur (sırasıyla; r:-0,224, p:0,007; r:-0,276, p:0,00; r:-0,214, p:0,009; r:-0,168, p:0,042). Hemşirelerin alarm yorgunluğu ölçek puan ortalaması ile hasta bakış açılarına (perspektifine) saygı duymak ölçek alt boyutu puan ortalaması arasında ilişki saptanmamıştır (r:-0,096, p:0,251). Sonuç olarak, hemşirelerin alarm yorgunluğu düzeyi arttıkça hasta merkezli bakım yetkinliği ve hasta katılımını teşvik etme, hasta konforunu sağlama ile hasta haklarını savunma alt boyutlarındaki yeterliliklerinin zayıf düzeyde azaldığı; buna karşın hasta bakış açısına saygı duyma alt boyutu ile alarm yorgunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of alarm fatigue and patient-centered care competency among nurses working in surgical intensive care units and to identify the relationship between these variables. Designed as a descriptive and correlational study, the research was carried out between November 2025 and February 2026 with 146 nurses working in the surgical intensive care unit of Etlik City Hospital. Data were collected using the Nurse Descriptive Information Form, the Alarm Fatigue Scale, and the Patient-Centered Care Competency Scale. The mean age of the nurses included in the study was 26.74 ± 2.31 years, and 74% were female. The analysis revealed that the mean total score of the Alarm Fatigue Scale was 18.28 ± 5.32, while the mean total score of the Patient-Centered Care Competency Scale was 69.84 ± 8.65. A weak, negative correlation was found between nurses' alarm fatigue total mean scores and the total mean scores of patient-centered care competency, as well as the subscale mean scores of encouraging patient participation in care processes, ensuring patient comfort, and advocating for patient rights (respectively; r = –0.224, p = 0.007; r = –0.276, p = 0.000; r = –0.214, p = 0.009; r = –0.168, p = 0.042). No significant relationship was identified between the mean scores of the alarm fatigue scale and the subscale of respecting patients' perspectives (r = –0.096, p = 0.251). In conclusion, as nurses' levels of alarm fatigue increased, their patient-centered care competency and their adequacy in encouraging patient participation, ensuring patient comfort, and advocating for patient rights decreased at a weak level. However, no significant relationship was found between alarm fatigue and the dimension of respecting patients' perspectives.