Macar fethine kadar Orta Avrupa'daki Avar hakimiyeti
Avar domination in central Europe until the Hungarian conquest
- Tez No: 1009835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ÇAĞRI MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Avarlar, 6. yüzyılın ikinci yarısında Orta Asya'dan batıya yönelerek 558 yılından itibaren Bizans ve Latin kaynaklarında görünmeye başlamış, 568 yılında Karpat Havzası'na yerleşerek yaklaşık 250 yıl hüküm süren bir kağanlık kurmuşlardır. Avarlar, diğer bozkır halkları, Slavlar, Bizans, Franklar ve Longobardlarla kurdukları siyasi ve askeri ilişkiler sayesinde Orta Avrupa'daki en etkili güçlerden biri haline gelmişlerdir. Üç döneme ayrılan Avar Kağanlığı, Erken Dönem, Orta Dönem ve Geç Dönem olarak sınıflandırılmaktadır. Erken Avar Döneminde, bilhassa MS 626 yılındaki İstanbul kuşatmasına kadar geniş bir coğrafyada tarihi değişiklikler yaşanmıştır. Ancak İstanbul kuşatmasının ardından iç savaşlar ve komşularla yaşanan siyasi anlaşmazlıklar sebebiyle Kağanlık sancılı bir dönem geçirmiştir. Orta Avar Dönemi olarak bilinen 670-720 ve Geç Avar Dönemi olarak bilinen 720-822 yılları arasında meydana gelen demografik ve siyasi hadiseler Avar Kağanlığının yıkılmasında etkili olmuştur. Bu tez çalışmasında, Avarların Karpat Havzası'ndaki egemenlikleri askeri, kültürel, siyasi ve toplumsal boyutlarıyla incelenmiştir. Bu çerçevede Avar adının varlığı ve Avarların kökeni, göç süreci, siyasi tarihleri, sosyo-kültürel ve askeri yapıları ele alınmıştır. Ayrıca tezimizde bilhassa Avarları, Macar etnogenezine dair tartışmaların odak haline getiren“Çifte Fetih Teorisi”de ele alınarak literatürdeki tartışmalarla beraber değerlendirilmiştir. Birincil kaynaklar, modern araştırmalar ve arkeolojik bulgular birlikte değerlendirilerek Avarların yalnızca bir bozkır devleti değil, aynı zamanda Orta Avrupa ve Balkanların demografik, siyasi ve kültürel olarak şekillenmesinde önemli rol oynayan bir tarihi aktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Avars, having migrated westward from Central Asia in the second half of the 6th century, began to appear in Byzantine and Latin sources from 558 onward. In 568, they settled in the Carpathian Basin and established a khaganate that endured for approximateliy 250 years. Through their political and military relations with other steppe peoples, slavic group, Byzantine Empire, Franks, and Longobards, the Avars emerged as one of the most influential Powers in Central Europe. The Avar Khaganate is generally divided into three periods: the Early Avar Period, the Middle Avar Period and, the Late Avar Period. During the Early Avar Period, particularly until the siege of İstanbul in 626, the Khaganateplayed an important role across a wide geographical area. However, following this siege, it entered a period of decline marked by internal unrest and political tensions with neighboring powers. The demographic and political developments that took place during the Middle Avar Period (670-720) and the Late Avar Period (720-822) also contributed to the dissolution of the Avar political structure.In this thesis, issues such as the origin and identity of the Avars, theis migration process, political history, social sctructure, Avar horses, military culture, and linguistic eivdence are analyzed. In addition, the“A Twofold Conquest Theory”which situates the Avars within debates on Hungarian ethnogenesis, is critically evaluated in light of modern scholarship. By comparatively analyzing Byzantine and Latin primary sources alongside archaeological evidence, this study argues that the Avar Khaganate should not be understood merely as a typical steppe polity, but rather as a complex political and cultural formation that significantly shaped the demographic, political, and cultural landscape of Central Europe and the Balkans.